- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter září
Měsíční newsletter září
Fak(e)tické září: Zahajujeme Diskuzní akademii! Vyzkoušejte si roli dezinformátora. A jak se před volbami nenachytat na politický marketing?
Milí pedagogové,
v první řadě Vám přejeme krásný nový školní rok, snad jste přes prázdniny načerpali potřebné síly. Doufáme, že se už opravdu vracíme do víceméně normálního režimu a i my se budeme moci vídat s Vašimi žáky na workshopech naživo. Kromě workshopů ale přinášíme také novinku - chystáme Diskuzní akademii, kam se mohou přihlásit i Vaši žáci. Podrobnosti se dozvíte na konci newsletteru.
Novinky ze světa médií
Facebook bojuje s dezinformacemi. S příchodem pandemie koronaviru sociální sítě zahltila záplava dezinformací, které se raketovou rychlostí šířily dál. Facebook následně čelil kritice, že šíření falešných zpráv na své platformě nebránil. Svou politiku teď ale změnil a smazal miliony příspěvků šířících dezinformace.
Nezávislá radní, nebo poslankyně? Oboje! Radní České televize Hana Lipovská chce kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny za hnutí Volný blok. Dle zákona o ČT člen rady nemůže zastávat politickou funkci, ani se angažovat v politických stranách. Lipovská ale hodlá v radě zůstat až do voleb, vynechá prý jen některá hlasování.
Když už jsme u těch voleb… se zářím začíná i horká fáze kampaně. Krom dezinformací narazíte také na očerňování, nebo naopak vychvalování z kuchyně politických marketérů. Nenechte se na tato uměle vytvořená témata nachytat a zatímco se politici dohadují o zmrzlině, zkuste si raději předvolební kalkulačku. Doporučujeme i projekt Chudé Česko webu Aktuálně.cz, který shrnuje problémy, které naši společnost opravdu pálí.
Nejčastější chyby publicistických webů. Podle Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky tyto weby nejčastěji neuvádějí původní zdroje informací a neodlišují názorové články od zpravodajství. S žáky můžete diskutovat o tom, proč by novináři tyto chyby neměli dělat. Zde připomínáme i další důležité zásady.
Zkuste v hodině
I v tomto čísle newsletteru přinášíme ukázku hodiny, která je součástí námi připravované koncepce mediální výchovy. Tentokrát se můžete s žáky druhé třídy zaměřit na správné formulování myšlenek a naslouchání druhé osobě.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.
Fak(e)ticky doporučujeme
Spouštíme Diskuzní akademii! Svět, ve kterém by lidé v diskuzích nevyužívali manipulace, výbuchy emocí a argumentační fauly, by byl moc krásný. A aby byl také reálný, pořádáme pro žáky druhého stupně ZŠ Diskuzní akademii. Naučí se v ní kriticky myslet, korektně argumentovat a mnoho dalšího. Přihlášky jsou stále otevřené!
Zahrajte si na dezinformátora. Prostřednictvím mediální výchovy se snažíme proti dezinformačním webům většinou bojovat. Jak ale nepravdivé zprávy vznikají? Zahrajte si ve škole online hru Bad News a vyzkoušejte si v roli dezinformátorů i pohled z druhé strany.
Otestujte, jak jste na tom s mediální gramotností. Jeden svět na školách, který se dlouhodobě věnuje mediálnímu vzdělávání, spustil webovou aplikaci MQ tester – zde si můžete změřit svůj “kvocient mediální gramotnosti” a dozvědět se spoustu zajímavých informací.
Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
P.S.: Pokud rádi posloucháte podcasty, vřele doporučujeme Hovory z kabinetu. Při poslechu se můžete ohlédnout za uplynulým školním rokem, ale také třeba načerpat inspiraci do toho nového.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.