- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter listopad
Měsíční newsletter listopad
Po odmlce jsme zpět s naším newsletterem
Milí pedagogové,
Po delší odmlce jsme opět zpátky s naším tradičním newsletterem! Doufáme, že jste neměli tak hektický začátek školního roku jako my, a že výuka probíhá v příjemné atmosféře. Pokud vám dochází inspirace, nezoufejte, tradičně totiž přikládáme pár tipů k mediální gramotnosti. Zároveň 10. listopadu vyjde první poprázdninová epizoda našeho podcastu Co škola.
Umělá inteligence ve školství: Fakedetail
Zabíráte se ve škole tématem umělé inteligence a bezpečí na internetu? Poučte žáky o možnostech generování falešných screenshotů ze sociálních sítí. Je známo, že ne vše, co je na internetu musí být nutně pravdivé a vytvořit něco falešného je velmi jednoduché. S programem Fakedetail je však možné vygenerovat falešný screenshot na pár kliknutí. Uživatelé tak nemusí pracovat například v Canvě nebo ve Photoshopu.
Novinky ze světa médií
Začal vývoj kurikula pro výuku umělé inteligence na základních školách od organizace AI dětem. Podle zakladatelů projektu je porozumění technologii a jejím dopadům na společnost klíčem k porozumění části našeho světa. Postupem času má vzniknout vzdělávací obsah pro informatiku a rozvoj digitální kompetence pro žáky od 3. ročníku základních škol. Více o kurikulu se dozvíte ZDE.
Nadační fond nezávislé žurnalistiky má nového ředitele. Stal se jím David Klimeš, ten v rozhovoru pro Českou televizi mluvil o svých vizích v nové pozici výkonného ředitele. Pod jeho zatím krátkým vedením získala nový vzhled stránka Mediaratingu a s ní související Mapa médií.
Nalaďte se na náš podcast, “Co škola"?” První poprázdninová epizoda vyjde již 10. listopadu, tentokrát s Marinou Šimanovou ze speciálně pedagogické a rodinné poradny Pohodová rodina. Do konce roku se můžete těšit také na další epizody například se zástupcem organizace Nevypusť duši Tomášem Feřtkem nebo s finalistkou ocenění Global Teacher Prize Terezou Vítkovou
Podcast Fak(e)ticky
Nalaďte se na náš podcast, “Co škola?”. První poprázdninová epizoda vyjde již 10. listopadu, tentokrát s Marinou Šimanovou ze speciálně pedagogické a rodinné poradny Pohodová rodina. Do konce roku se můžete těšit také na další epizody například se zástupcem organizace Nevypusť duši Tomášem Feřtkem nebo s finalistkou ocenění Global Teacher Prize Terezou Vítkovou.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy"
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově.
Fak(e)ticky doporučujeme
Poslechněte si debatu na téma kritického myšlení o médiích. Co je kritické myšlení a kritické myšlení o médiích? A co je to kritické ignorování? Jakými metodami kritické myšlení rozvíjet? O tom všem debatoval náš zakladatel Přemysl Danda v epizodě podcastu Rozpravy o médiích.
Chybí vám inspirace do výuky? Prozkoumejte Učitelnici. V ní najdete materiály od jiných učitelů. Na stránce si můžete založit profil nebo materiály nakupovat. Rozmanitý výběr nabízí materiály pro učitele od mateřských škol až po střední školy. Kategorie jsou však rozděleny také tematicky, na své si tak přijde určitě každý.
Jednoduché návody k ověřování informací na internetu. Nevíte, jak dětem jednoduše vysvětlit ověřování informací? Pusťte si návod od AFP Fact Check. Na Youtube najdete celé seznamy edukačních videí na vyhledávání informací a jejich ověřování.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější vstup do nového měsíce.