Měsíční newsletter listopad

Fak(e)tický listopad: Slovensko po vražedném útoku v baru Tepláreň, dezinformátoři Čermák a Tušil před soudem, make Královec Czech again!

Milí pedagogové,

také na listopad jsme pro Vás připravili výběr důležitých a zajímavých střípků z médií. Tradičně přikládáme i nabídku našich workshopů a další tipy na zlepšování povědomí o mediálním vzdělávání. Doufáme, že si v našem listopadovém newsletteru najdete své téma i Vy.

Novinky ze světa médií

Vražda dvou mladých mužů v slovenském gay baru Tepláreň otřásla i Českou republikou. Ukázala nám, že i slova mohou být zbraní a znovu vyvolala debaty o manželství pro všechny, které v Česku ani na Slovensku zatím nenachází politickou vůli. Bezprostředně po útoku vystoupil v živém vysílání s veřejným coming outem slovenský novinář Rastislav Iliev. V odvážném vyjádření odsoudil tento čin a vyzval i další lidi ve veřejném prostoru, aby svou orientaci neskrývali a bojovali proti nenávisti vůči LGBT+ lidem.

Kladenský soud uložil nepravomocné tresty dezinformátorům Patriku Tušlovi a Tomáši Čermákovi. Muži natočili počátkem srpna video, v němž vyzývali diváky k násilí vůči Ukrajincům. Vyzývali také své podporovatele, aby jim posílali finanční příspěvky. Oba dohromady dluží statisíce korun. Tušla s Čermákem přišli u soudu podpořit zhruba čtyři desítky lidí. Obecenstvo pak opakovaně narušovalo průběh líčení.

Česká investigativní novinářka Pavla Holcová dostala prestižní Allardovu cenu (Allard Prize For International Integrity). Jde o mezinárodní ocenění lidí, kteří se zaměřují na prosazování lidských práv a na boj proti korupci. Holcová je mimo jiné také zakladatelkou a ředitelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku a působí jako regionální editorka pro Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).

Mohlo by se Česko konečně dočkat moře? Podle pravidel, jakými Ruská federace anektovala některé části Ukrajiny, bychom si tedy jako Češi mohli nárokovat připojení Kaliningradu! Také se bavíte nad absurditou českého humoru? Ten má i svá úskalí, zneužila ho už i Ruská propaganda.

Náš podcast Co škola?

Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” s Pavlem Bobkem, učitelem se zkušenostmi z Velké Británie. Naráží na témata jako rozdíly mezi britským a českým školstvím, responzivní metoda a mnohem víc.

10. listopadu se můžete těšit na novou epizodu, hostem bude Petra Mazancová. Probírat se bude téma učitelských platforem. 

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.

Fak(e)ticky doporučujeme

V těžkých dobách se stává, že některé části obyvatelstva inklinují k takzvaným „antisystémovým hnutím“. V současné energetické a ekonomické krizi tomu není jinak. Jen s výjimkou, že se tvoří na sociálních sítích, převážně na Facebooku. Web Investigace.cz zmonitoroval fungování antisystémových skupin, které mají v některých případech i více než 10 000 členů. Takové skupiny vytváří prostředí pro vzájemné utvrzování společných názorů ale i šíření dezinformací.

Přejeme krásný den, loučí se Fak(e)ticky.

Facebook icon
Instagram icon
Twitter icon
Website icon
Email icon

Tento email obsahuje obchodní sdělení.

Copyright (C) . All rights reserved.