Měsíční newsletter květen

Fak(e)tický květen: Vrbětice jako ráj dezinformátorů. Jak ověřovat informace? Děti, soukromí a internet.

Milí pedagogové,

po nekonečném čekání je konečně vidět světlo na konci tunelu – školy se postupně otevírají! Jsme rádi, že jsme mnohým z vás mohli zkrátit čekání našimi online workshopy, s kterými pořád pokračujeme. Takže pokud na návrat svých žáků stále čekáte, jsme v tom s Vámi. Chodí k nám už ale i dotazy, zda už něco nechystáme i prezenčně. Je to pro nás velké pokušení a na této možnosti určitě pracujeme. A než se tak stane, nabízíme alespoň tipy a novinky od nás z Fak(e)ticky i ze světa médií.

Novinky ze světa médií

Jak dezinformátoři využili projev prezidenta Zemana?

Kauza Vrbětice = ráj dezinformátorů. Ihned poté, co premiér s vicepremiérem zveřejnili, že byli agenti ruské GRU zapojeni do explozí ve Vrběticích, následovala reakce dezinformátorů. O kauze vyšlo násobně víc článků než o covidu-19 a ruské propagandě pomohl i proslov prezidenta. Jak? To s odborníky rozebírá pořad Terén, který jeden z dílů věnuje i dopadům nedostatečného boje s dezinformacemi.

Udělejme tečku – tak zní heslo, pod kterým 12. dubna (po 107 dnech od počátku vakcinace v ČR) odstartovala vládní očkovací kampaň. Série krátkých videí má veřejnosti předat jednotné, důvěryhodné a srozumitelné informace o tom, že vakcinace je přínosná. Kabinet tak chce přesvědčit ty, které se ještě nerozhodli, zda se očkovat nechají.

Pravomoci Rady ČT

Planý poplach. Dění kolem generálního ředitele ČT Petra Dvořáka se vyhrotilo poté, co radní Hana Lipovská přišla na jednání rady s policejní ochranou (k níž přišla za podivných okolností). Údajně se bála o život, protože chtěla pronést své zjištění o střetu zájmů Dvořáka. Dozorčí komise Rady ČT střet zájmů ale nakonec nepotvrdila.

Zkuste v hodině

V tomto čísle newsletteru nabízíme ukázku hodiny mediální výchovy pro pátou třídu, která spadá pod námi připravovanou koncepci mediální výchovy. Tentokrát se se svými žáky můžete zaměřit na práci se zdroji a ověřování informací.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Už se moc těšíme, až se s Vámi budeme setkávat opět prezenčně. Do té doby Vás však rádi uvidíme i na našich online workshopech!

V aktuální nabídce jsou stále tři workshopy vhodné pro základní i střední školy:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a bezpečnost na internetu

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Fak(e)ticky doporučujeme

Už nevíte, čím ozvláštnit online výuku? Divadlo NoD ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem ČR připravilo virtuální školu. V projektu najdete přednášky s odborníky, pracovní listy pro žáky i metodické listy pro pedagogy. Doporučujeme například přednášku novináře Jindřicha Šídla o současných médiích.

Dezinformační epidemiologie. Nahlédnutí do světa sociálních sítí, manipulací a algoritmů, na jejichž základě tyto platformy fungují, nabízí podcast Kanárci v síti. V epizodách #3 a #4 se dozvíte, proč se dezinformace šíří podobně jako koronavirus a jak taková nákaza dezinformačním virem vypadá.

Jak je důležité míti fact-checking. Jakým způsobem probíhá ověřování mediálních informací či politických tvrzení a proč je ověřování důležité? Tým projektu Demagog.cz vytvořil metodu, s jejíž pomocí ověřuje pravdivost faktických (ne názorových!) výroků politiků. Zkuste si s žáky také nějaký projev politika ověřit.

Děti, soukromí a internet. Sociální sítě jsou běžnou součástí životů mnohých z nás. Na internetu je však třeba chránit nejen naše soukromí, ale také soukromí našich dětí. Forenzní analytička Kateřina Lesch mluví o tom, jaká rizika nese zveřejňování fotek a údajů nejmenších.

Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.

P.S.: Jak že se vlastně vyslovujeme? Zaslechli jsme už několik různých variant. Správná je ale jen jedna!

Jak se vyslovuje „Fak(e)ticky“?
Facebook icon
Instagram icon
Twitter icon
Website icon
Email icon

Tento email obsahuje obchodní sdělení.

Copyright (C) . All rights reserved.