- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter květen
Měsíční newsletter květen
Fak(e)tický květen: Mediální gramotnost v Česku roste. Učitelka vykládala lži o konfliktu na Ukrajině. Nová učebnice dějepisu.
Milí pedagogové,
ačkoliv válka bohužel stále ještě probíhá, my pro Vás v našem předposledním newsletteru před prázdninami máme jednu dobrou zprávu a navíc i nějaké tipy, jak nepodlehnout záplavě zpráv.
Novinky ze světa médií
Dobrá zpráva na úvod - mediální gramotnost u nás roste! Češi se zlepšili v technologických dovednostech i rozpoznání dezinformací. Tímto bychom Vám chtěli poděkovat, že se i Vy těmto tématům věnujete.
Ruská propaganda. Moskva zatím zveřejnila počty svých obětí pouze dvakrát. Nyní tamní ministerstvo obrany jedná o dalším zpřísnění zacházení s informacemi o padlých vojácích. A co tedy Rusové o válce vědí? Seznam Zprávy mapují, o čem píší tamní média.
Česko zakročilo proti dezinformacím. Dopad dezinformačních webů se omezil zhruba o opolovinu a vláda nyní chystá zákon k potírání dezinformací. Měl by být inspirován Slovenskem, kde se politici snaží doplnit trestní zákoník o nový skutek vytváření a šíření dezinformací. Podle expertky je ale také potřeba intelektuální pokora a regulace sítí.
Učitelka vykládala lži o konfliktu na Ukrajině, za což po stížnostech žáků a rodičů dostala výpověď. Její jednání může mít dohru i u soudu. Co případ odhalil o českém školství? A je ztráta práce adekvátní reakcí v situaci, kdy pedagog při výuce děti dezinformuje? Poslechněte si podrobnosti kauzi.
Náš podcast Co škola?
Co by podle České školní inspekce měla splňovat ideální škola? To jsme v novém podcastu Co škola? probrali s inspektorkou Danou Pražákovou. V dalším díle jsme se s vysokoškolským pedagogem Bobem Kartousem bavili o tom, jak by české školství mohlo vypadat v budoucnu. Všechny epizody najdete na platformách Spotify, Apple Podcasts i Anchor.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.
Fak(e)ticky doporučujeme
Jak využívat sítě efektivněji? Příliv každodenních informací zaplavuje nejen sociální sítě chaosem, v nichž je těžké se zorientovat. Tento newsletter radí, jak zprávy konzumovat smysluplněji. Nedává třeba smysl některé události sledovat nonstop, takzvaně v “reálném čase.”
Donedávna byl feminismus pro české intelektuály směšný. Proč? Jak se postavení žen ve společnosti proměnilo? Podle Anety Martínkové z podcastu Území ozvěn mají velký vliv na sebevědomí dospívajících dívek třeba současné hudebnice. Skvělé téma jak do dějepisu, tak i do občanské výchovy.
Místo biflování hledat odpovědi na otázku: “Proč?” Nová učebnice se snaží změnit výuku dějepisu v deváté třídě. Pomocí badatelské metody chce žáky naučit utvářet si vlastní názor na události 20. století.
Tým Fak(e)ticky vám přeje co nejklidnější vstup do jarních dnů!
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.