- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter červenec
Měsíční newsletter červenec
Fak(e)tický červenec: Nejlepší podcasty na léto. Spouštíme diskuzní akademii. Vysvědčení pro novináře.
Milí pedagogové,
ať už v Chorvatsku na pláži, nebo ve stínu doma na zahradě, doufáme, že si užíváte chvíle klidu po náročném školním roce. Pokud hledáte nějaké prázdninové zpestření, v letním speciálu našeho newsletteru najdete i tipy na podcasty, které by se mohly líbit nejen Vám, ale klidně i žákům a jejich rodičům. Přejeme mnoho zasloužené pohody a těšíme se na Vás znovu v září!
Novinky ze světa médií
Vysvědčení nedostali jen žáci, ale i novináři. Pojedenácté udělila Nadace OSF Novinářské ceny, vítěze najdete zde. Proběhlo i vyhlášení Podcastu roku, kde byl vidět nárůst popularity podcastů i 3x vyšším počtem hlasujících posluchačů než loni. V kategorii Veřejnoprávní vyhrála zpravodajská Vinohradská 12 z ČRo, nejlepším autorským podcastem jsou Opravdové zločiny. V závěru newsletteru přidáváme i naše doporučení.
Známky také pro mediální servery. Projekt Rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky zhodnotil, jak česká média dodržují žurnalistické standardy (výčet těchto parametrů se mimochodem hodí jako návod ke kritickému uvažování nad mediálním obsahem). Nejlepšími zpravodajskými weby jsou Aktuálně.cz, Deník N, Deník Referendum nebo Seznam Zprávy.
Jak moc žerou čas sociální sítě? Celkem dost, vyplývá z letošní studie AMI Digital Index. Denně podle ní používá sociální sítě (nejčastěji Facebook a Youtube) 76 % Čechů, z toho 16 % na nich tráví přes čtyři hodiny. Na užívání těchto platforem může vzniknout i závislost, odemykáme Vám proto starší článek Respektu o tzv. digitálním detoxu.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Přes prázdniny dočasně směřujeme naše síly k jiným oblastem než k workshopům. Pracujeme na koncepci mediální výchovy, rozvíjíme také další mediální a komunikační projekty:
Od září spouštíme nový projekt Diskuzní akademie, během kterého se v rámci 7 setkání žáci druhého stupně základních škol naučí, jak správně argumentovat, jak rozvíjet kritické myšlení a jak si vypilovat empatii při komunikaci s ostatními lidmi. Více informací najdete na našem webu.
Fak(e)ticky doporučujeme
S podcasty jsme newsletter začali a také s nimi skončíme. Není totiž vhodnějšího formátu na prázdninovou „konzumaci informací“ než audio pořady, které můžete poslouchat i se zavřenýma očima na lehátku u vody. Tematicky přitom nabízejí široký záběr. Sepsali jsme pár tipů na tituly, které by se Vám mohly hodit i do různých předmětů ve škole:
Přepište dějiny: Nevíte, jak pojmout výuku (nejen) moderních dějin? Publicista Martin Groman a historik Michal Stehlík debatují o zapomenutých či všelijak interpretovaných momentech české historie. Vyvracejí historické mýty a rádi se věnují také „přepisovačům” dějin.
Sádlo: Hudebnice Ridina Ahmedová ve spolupráci s Radiem Wave vytvořila devítidílnou sérii, v níž na intimních výpovědích desítek žen přibližuje, jaký dopad může mít na psychiku společenský tlak na vzhled. Ideální do občanské nauky či výchovy ke zdraví.
Vyhonit ďábla: Zuzana a Terezie boří tabu týkající se sexuality. Dejte sbohem konzervativní sexuání výchově, kde dívky dostanou vložku a kluci kondom. Raději žákům vysvětleme, co je opravdu pálí - třeba jak přistupovat k nahotě nebo „mindrákům“ z vlastního těla.
Za Humny: Máte-li už starší a náročnější žáky, kontextualizované vysvětlení nejrůznějších problémů světa od dvou bývalých studentek mezinárodních vztahů je ideální doplněk vyučování. Posledním dílem se navíc trefily do tématu mediální výchovy - vysvětlují rozdíl mezi tradiční a hybridní válkou.
Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
A jeden tip nakonec: Stejně jako můžete být závislí na sociálních sítích, upnout se lze i na špatné zprávy, kterých letos bylo přehršel. Fenoménu se říká doomscrolling a pokud Vás zajímá, zda jste mu také nepodlehli, více čtěte zde.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.