- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter červen (copy 02)
Měsíční newsletter červen (copy 02)
Fak(e)tický říjen: Orbánovy mediální machinace, změny v ruském vzdělávacím systému a úskalí TikToku.
Milí pedagogové,
školní rok je v plném proudu a ani ve Fak(e)ticky jsme nezaspali. Od září, stejně jako předešlé roky, objíždíme střední a základní školy s našimi mediálními workshopy. Pokud jsme zatím nedorazili přímo k Vám, rádi poskytneme přehled aktuálního dění v médiích a na dezinformační scéně prostřednictvím našeho říjnového newsletteru.
Novinky ze světa médií
V Maďarsku se začaly objevovat zprávy o údajném pádu západní společnosti, které jako by byly šité na míru premiéru Orbánovi. Takto laděné články se ve většině případů odkazovaly na mezinárodní organizaci V4NA. Tato organizace však není nadnárodní, ani neoperuje z Londýna, jak sama uvádí. Zjistil to maďarský investigativní web Atlatszo.
S nástupem elektromobilů začíná boj o těžbu vzácných kovů. Čína zřejmě k ovlivňování veřejného mínění využívá i falešných účtů na sociálních sítích. Chce vyvolat strach ze západních těžařských firem, proto rozjela dezinformační kampaň, ve které šíří falešné zprávy o vlivu těchto kovů na lidské zdraví.
Dezinformace na vzestupu? Dezinformační weby jsou aktivnější a sofistikovanější než v minulých letech. I přes pokles počtu dezinformačních webů došlo v minulém roce k šestiprocentnímu nárůstu vydaných článků. Kromě generování většího množství obsahu se weby zaměřují také na profesionálnější vizáž. Z Projektu Česko v datech také vyplývá, že klesá počet Čechů, kteří věří, že dokáží rozlišit dezinformaci od jiného mediálního obsahu.
Nepříjemné důsledky nerozvážnosti na sociálních sítích. Populární síť TikTok se rozšířila zejména mezi nejmladšími internetovými uživateli. Snadno se může stát, že někdo bez uvážení nahraje nevhodný obsah, kterého vzápětí lituje. Diskutujte s dětmi ve třídě třeba o případu dvou mladých sportovkyň, které zveřejněním nevhodného videa ohrozily svá místa ve florbalové reprezentaci.
Náš podcast Co škola?
Po prázdninové pauze jsme se vrátili s novou epizodou našeho podcastu “Co škola?”. Tentokrát jsme se bavili s Pavlou Karešovou na téma s čím se potýkají mladé učitelky. V podcastu jsme probrali například její zkušenosti s výukou češtiny a dějepisu na základní škole.
Během října vyjde také nová epizoda podcastu, ve které budeme rozebírat téma mediální výchovy s Karolínou Mackenzie. Všechny epizody najdete na platformách Spotify, Apple Podcasts i Anchor.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.
Zkuste v hodině: V říjnovém čísle vám přinášíme ukázku z námi připravované koncepce mediální výchovy, kterou využijete zejména při výtvarné výchově. Vyzkoušejte si s dětmi, jak fungují různé optické klamy a jak je jednoduché nechat se napálit.
Fak(e)ticky doporučujeme
Nejmladší generace na pracovním trhu. K životu velké části dospívajících či mladých dospělých neodlučitelně patří první pracovní zkušenosti - ať už jde o brigádu v kavárně, praxi v nemocnici či dokonce vlastní podnikání. V podcastové sérii Pracanti se dozvíte, jaký vztah k práci mladá generace zaujímá, jak může mladého člověka první pracovní zkušenost ovlivnit či jaké to je vrhnout se hned po škole do světa podnikání.
Rusko chystá od září změny ve vzdělávání. Změny budou zahrnovat týdenní povinné exkurze, probírání geopolitické situace a tradičních hodnot. Podle odborníků má tato výuka za cíl prohloubit propagandu. Více se dočtete v článku na serveru Seznam zpráv.
Spolek Markething vydal článek, ve kterém se zabývá Netflixovými trendy a tím, jak nás ovlivňují. Lidé se rádi nechávají inspirovat tím, co vidí v televizi, ať už se jedná o oblečení, sestřih vlasů či hobby. Například hra šachu nebyla dlouho mezi ženami tak populární jako po vydání seriálu Queen's Gambit. V článku se dále dozvíte, jak vlasy Rachel Greenové rozpoutaly v devadesátých letech šílenství, či proč vzrostl zájem o pastelové teplákovky.
Průzkum odborníků ukázal, že pro některé děti mohou být sociální sítě velmi škodlivé a nebezpečné. Děti a dospívající ve snaze o dokonalý vzhled nezdravě hubnou a prožívají frustraci či deprese. V analýze od serveru Seznam zpráv se dále dozvíte, kolik dětí a dospívajících se již setkalo s online zesměšňováním kvůli vzhledu, nebo k čemu vlastně slouží filtry.
P.S.: Pokud vás téma mediální výchovy zajímá, poslechněte si rozhovor s Markétou Zezulkovou, která se zabývá mediální zkušeností dětí. Dozvíte se, proč je v dnešním světě mediální výchova důležitá a jak může dětem pomoci chápat prožívání online reality.
Přejeme krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.