- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter červen
Měsíční newsletter červen
Milí pedagogové,
Další školní rok už opět pomalu končí a my proto posíláme posledních pár tipů k mediální gramotnosti před prázdninami. Zároveň máme i jednu prosbu: pokud se Vám zalíbil náš podcast o vzdělávání, moc by nám pomohlo, kdybyste ho podpořili v dnes končící anketě Podcast roku. Hlasů máte celkem pět, tak další hoďte třeba i pořadu Studovna, který natáčí naše členka Aneta Štokrová na Radiu Wave. Moc děkujeme.
Umělá inteligence ve školství: ChatPDF
Zabírá vám vymýšlení závěrečných testů příliš dlouho času? Nebo chcete jen poradit žákům, jak se efektivně učit? V obou případech může přijít vhod ChatPDF. Do programu nahrajete PDF s výpisky a on si s vámi bude „povídat“ na konkrétní téma. Umí vytvářet otázky, kontrolovat správné odpovědi, či shrnout nahraný text.
ChatPDF umí pracovat jen s PDF soubory, nikoliv dokumenty z Wordu. Změna formátu je naštěstí jednoduchá, buď přímo v MS Word, nebo třeba přes tuto stránku.
Novinky ze světa médií
Přetlak na středních školách. Systém přijímaček na SŠ letos zkolaboval a v některých městech chyběla místa pro nové žáky. U rodičů proto naprosto přirozeně zavládly obavy. Jak špatná je situace? Dočtete se v analýze zde. A reakce MŠMT? Podle Beka by mělo dojít zejména k systémovým změnám školského systému, přijímačky chce ale i elektronizovat a povolit možnost podat více než dvě přihlášky.
Jak si nový ministr představuje změny ve školství? Doporučujeme a odemykáme tento rozhovor, v němž své vize popisuje.
Jak k AI přistupují české univerzity? Rozhodně se nechystají žádné plošné zákazy. Místo toho vysoké školy studenty nabádají, aby dodržovali etická pravidla, která platila doposud. Například metodik vzdělávacích inovací na MUNI nabádá, aby případné využití AI v akademických pracích bylo deklarované. Pro případy zneužití vznikají i disciplinární komise.
Proč při psaní akademické práce není vhodné používat ChatGPT? Shrnují holky z projektu Novinářky bez přetvářky.
Tvůrce chatbota ChatGPT varuje. Podle generálního ředitele OpenAI Samuela Altmana by umělá inteligence mohla být podobným historickým průlomem jako kdysi tiskařský lis, apeluje ale na důležitost regulace. A nejblíže schválení právní úpravy AI je Evropská unie, která chce zajistit, aby AI sloužila lidem, společnosti a životnímu prostředí, nikoli naopak.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu, “Co škola?” tentokrát s Marií Gottfriedovou, ředitelkou ZŠ v Trmicích a držitelkou ocenění Ředitel roku za rok 2020/21. S Marií jsme si povídali o tom, jestli je možné zvládnout inkluzi v každé třídě a jak komunikovat s nespolupracujícími rodiči. Trmická základní škola je vyhlášená dlouhodobě fungující inkluzí žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy"
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově.
Fak(e)ticky doporučujeme
Výuka o klimatu. Jak v Evropě, tak v Česku je mezi mladými patrná klimatická úzkost, tzn. strach z přicházejících klimatických změn. A přípravě na postupující globální změnu je podle UNESCO a OSN klíčové právě vzdělávání. Jak téma klimatu zařadit do jednotlivých předmětů? Čtěte zde.
Zaútočilo na nás Rusko skrze odstranění pomníku maršála Koněva? Skvělé ++téma do diskuze v dějepisu! V tomto rozhovoru historik Eduard Stehlík mimo jiné vysvětluje, jakou roli dnes ve společnosti hraje historie a jaké momenty ji přepisují nebo spíše doplňují.
Kdo je Dana? V lednu se na TikToku objevilo video s tajemnou Danou. Český internet začal vymýšlet teorie o tom, kdo dívka může být a začátkem května se záhada vyřešila. Jednalo se o zpackanou kampaň o duševním zdraví ČSOB ve spolupráci s Kovym, do čehož se posléze zapojilo i ministerstvo vnitra. Kauza ukazuje, jakou sílu dnes sociální sítě mají.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější závěr školního roku.