Měsíční newsletter červen

Fak(e)tický červen: Podcast o finanční gramotnosti. Dezinformační weby opět na scéně. Jak kvalitní jsou školy ve Vašem okrese?

Milí pedagogové,

gratulujeme, jste téměř u cíle! Zbývá už jen poslední měsíc do prázdnin a je tedy čas na poslední newsletter o médiích v letošním školním roce. A protože se na český internet vrací dezinformační weby (původně zablokované kvůli Ruské invazi na Ukrajinu), dozvíte se třeba, kde Vám pomohou s ověřováním informací a jak poznat zmanipulovanou fotografii.

Novinky ze světa médií

Dezinformace o Ukrajině. Český rozhlas kvůli válce obnovil projekt na vyvracení polopravd Ověřovna. Na pravou míru uvedl třeba to, že ukrajinské děti nejsou přednostně přijímány na střední školy. A co se týče dezinformací o romských uprchlících, tak těmi se zabývá Romea.cz.

„Pravdivá“ sociální síť Trumpa kolabuje. Po vykázání ze sociálních sítí jako např. Twitter a Facebook Donald Trump vytvořil platformu Truth Social se 100% svobodou slova, kde zkrátka může říct, co chce. Síť ale není tak úplně pro všechny, jak zprvu slibovala, má technické a finanční problémy a uživatelé ubývají.

Dezinformační weby opět na scéně. CZ.NIC přestane s blokováním osmi dezinformačních webů, ke kterému došlo po Ruské invazi na Ukrajinu. Na tuzemský internet se tak vrací Aeronet či Protiproud. Podle právníka to ale velký dopad mít nebude – počty návštěvníků těchto webů se díky jejich novým doménám i tak blíží původním číslům.

Na školách startuje testování digitálních dovedností. Schopnost orientovat se v digitálním světě bude postupem času čím dál důležitější. Jak na tom jsme? A jak děti systematicky připravit na budoucí povolání?

Náš podcast Co škola?

Co si představit pod pojmem finanční gramotnost a jak naučit pracovat děti s penězi? Téma finančního vzdělávání jsme v našem podcastu Co škola? probrali s odbornicí a lektorkou Veronikou Kalátovou z projektu Finanční zralost. V dalším díle jsme se s Šárkou Eisovou bavili například o tom, jaký je rozdíl mezi školním psychologem a výchovným poradcem. Všechny epizody najdete na platformách Spotify, Apple Podcasts i Anchor.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.

Fak(e)ticky doporučujeme

Jak kvalitní jsou školy ve Vašem okrese? Paradoxně špatně je na tom Praha, zřejmě kvůli nedostatku vystudovaných pedagogů. Více kontextu k datům České školní inspekce dodává podcast Seznam Zpráv 5:59.

Nic nového. Manipulace s fotkami je stejně stará jako sám vynález fotografie. Jak se tedy vyznat v tom, která fotka je upravená a která ne? Youtube kanál „Jirka vysvětluje věci“ Vám to vysvětlí – pozor si dávejte třeba na falešné profily či falešný kontext.

Sociální sítě jako místo pro zpravodajství. Jaké je vytvářet obsah edukativní obsah například pro Instagram? O tvorbě edukativního obsahu na nových platformách mluvili tvůrci instagramových účtů Jsem v obraze a Do kontextu.

Přejeme krásný den, loučí se Fak(e)ticky.

Facebook icon
Instagram icon
Twitter icon
Website icon
Email icon

Tento email obsahuje obchodní sdělení.

Copyright (C) . All rights reserved.