Měsíční newsletter duben

Fak(e)tický duben: Máme nový podcast o školství. Vládní boj s dezinformacemi. Česká média v ukrajinštině.

Milí pedagogové,

dění na Ukrajině ovlivňuje životy nás všech, ať už chceme, nebo ne. Proto i v tomto newsletteru nabídneme několik užitečných zdrojů, které Vám mohou pomoci s tím, jak o válce a dezinformacích s dětmi mluvit. Kromě toho máme ale i skvělou novinku – nový podcast, který se zabývá tématy spojenými s mediální výchovou a dalšími aspekty vzdělávání.

Novinky ze světa médií

Válka v přímém přenosu 2.0. Stejně jako se před lety stala válka v Perském zálivu první “válkou v přímém přenosu” díky tradičním médiím, v současnosti se tento pojem vžívá také pro válku na Ukrajině. Dnešní sociální sítě ale spojení “v přímém přenosu” dávají úplně nové rozměry a vžívá se poje “TikToková válka.”

Vláda zřídila zmocněnce pro boj s dezinformacemi. Post obsadil mediální manažer Michal Klíma, jehož hlavním úkolem bude zajistit účinnější obranu proti dezinformacím, teď třeba i těch, které jsou součástí války vedené Ruskem. Poslechněte si, jaké plány Klíma má. A zde ještě pár tipů, jak už teď může jednotlivec předcházet šíření dezinformací.

Informace v ukrajinštině. Několik českých médií překládá část svých služeb pro ukrajinské uprchlíky do ukrajinštiny. Například Český rozhlas streamuje v ukrajinštině živě, vzniklo i nové Rádio Ukrajina, a Česká televize tlumočí Události do ukrajinštiny. S žáky můžete probrat, proč je důležité poskytovat uprchlíkům informace v jejich jazyce.

Slyšeli jste o deepfakes? Jsou to video montáže vytvářené umělou inteligencí a mohou se stát ještě účinnějšími dezinformačními nástroji. Nedávno byl jejich cílem i ukrajinský prezident Zelenský.

Spouštíme nový podcast!

Chcete se pohodlně dozvídat více o školství a tipech, které můžete v praxi zúročit? Poslechněte si náš podcast Co škola? Najdete ho na platformách Spotify, Apple Podcasts i Anchor. Venku jsou momentálně 2 epizody: v první je hostem didaktik a učitel ze ScioŠkoly a v druhé terapeutka a odbornice na vzdělávání nadaných dětí. Další díly vychází vždy 10. a 25. den v měsíci.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Pozvěte si nás do hodin! I online! Momentálně nabízíme tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.

Fak(e)ticky doporučujeme

Také děti chtějí pochopit, co se na Ukrajině děje. A nepochopení umocňuje jejich úzkost a strach. Déčko od ČT proto připravilo pořady vysvětlující válku dětem, teenageři zase mohou ocenit video Jirky Burýška o tom, jak o válce informuje Rusko, nebo tento díl Mikýřovy úžasné pouti internetem. Inspiraci do výuky o ruské propagandě můžete čerpat u JSNS nebo na webu Markething.

Sonda do světa sociálních sítí. Česká televize na svém webu nabízí seriál Hashtag ze švédské produkce, který se zabývá světem teenagerů, sociálních sítí a kyberšikany. Seriál se může pochlubit nominací v rámci mediálního festivalu Prix Europa.

České školství, zdá se, rozmrzá. Ministerstvo školství odstartovalo nejodvážnější reformu základního školství za poslední dvě dekády. Podle té už mimo jiné nebude pro žáky ZŠ povinný druhý cizí jazyk a učivo bude rozděleno na jádrové a rozvíjející. S reformou pomáhají i nezávislé projekty včetně nás. Jak? Přečtěte si o tom zde.

Česko “kašle” na duševní zdraví dětí a dospívajících. Článek týdeníku Respekt přibližuje, jaké dopady měla pandemie nejen na duševní zdraví mladých, ale také na bezmocnost rodičů, kteří při hledání odborné pomoci pro své děti narážejí na nedostatečné kapacity odborníků.

Tým Fak(e)ticky vám přeje co nejklidnější vstup do jarních dnů!

P.S.: Stále je tu možnost přidat se do naší Facebookové skupiny, která slouží jako platforma pro sdílení zkušeností a tipů mezi učiteli mediální výchovy. Zajímavé odkazy tam sdílíme i my z Fak(e)ticky. Jestli máte zájem být členem, můžete se připojit zde.

Facebook icon
Instagram icon
Twitter icon
Website icon
Email icon

Tento email obsahuje obchodní sdělení.

Copyright (C) . All rights reserved.