- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter duben
Měsíční newsletter duben
Fak(e)tický duben: Nabízíme workshopy i pro jednotlivce! ČT radí maturantům. Jak se bavit s těmi, kteří věří konspiracím?
Milí pedagogové,
my ve Fak(e)ticky ani přes nekončící izolace nevěšíme hlavy a snažíme se s Vámi a s Vašimi žáky setkávat na online workshopech. Je to sice výzva, ale jsme rádi, že to jde v podobně interaktivním duchu jako naživo. Dnešní doba přináší i jisté úspěchy - Fak(e)ticky díky velkému zájmu a kladným odezvám v Česku startuje také pobočky v Litvě a v Estonsku. Přemýšlíte, jak jsme se do Pobaltí dostali? Nemusíte, byl to jen náš nejapný pokus o aprílový žertík. Snad nám to prominete a prolétnete nabídku mediálních novinek a tipů a zastavíte se také u novinek v našem projektu. Slibujeme, že všechno následující už bude fak(e)ticky pravdivé!
Novinky ze světa médií
Mračna nad Kavkami. Poslanci z volebního výboru poslal do užšího výběru 12 kandidátů do rady veřejnoprávní televize, z nichž čtyři post získají. „Po dovolení nových radních bude většina Rady vůči ČT kriticky naladěná. Pád ředitele Petra Dvořáka je asi nejblíž, co jsme mohli zažít,“ říká v podcastu Stopáž komentátor Jindřich Šídlo. O výhradách opozice se dočtete zde.
Influenceři v reality show. Prima začne od 6. dubna vysílat každý den v podvečer pořad Like House, který bude po 3 měsíce sledovat životy několika influencerů sestěhovaných do jedné vily. Proč by Vás tato reality show mohla zajímat? Půjde o zajímavou sondu do světa mladých, kde sociální sítě hrají prim.
Dáme to? Dáme to! Pro maturanty, kteří by potřebovali trochu popostrčit s kvadratickými funkcemi nebo s určováním funkčních stylů textu, ČT edu připravila novou sérii o 23 dílech. V pořadu rozebírají úlohy z matematiky i českého jazyka učitelé ve spolupráci se studenty.
YouTube na velké obrazovce. Zatímco dříve nejrychleji rostla sledovanost videoplatformy od Googlu na chytrých telefonech, nyní je trend sledovat videa přes televizní obrazovky. Tento způsob konzumace YouTube v Evropě narostl o 41 procent, načež šéfka Googlu ČR a SK označila platformu za největší československou televizi pro diváky mezi 15 a 44 lety.
Zkuste v hodině
Tentokrát můžete otestovat, jak funguje hodina z naší připravované koncepce mediální výchovy pro čtvrťáky. Postavy v příběhu zažívají, že svět není jen černobílý.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše zkušenosti s online workshopy narůstají a my podle nich veškeré obsahy ladíme a podle feedbacků upravujeme!
V aktuální nabídce jsou stále tři workshopy vhodné pro základní i střední školy:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a bezpečnost na internetu
Vzdělávání pro jednotlivce:
Přijde nám jako škoda, že by se měly děti dozvídat o mediální výchově jen pokud tak chce jejich škola. Do nabídky proto přidáváme i workshopy pro jednotlivce. Stačí nás kontaktovat a domluvit si termín workshopu, na kterém se děti potkají s dalšími jednotlivci. Témata workshopů jsou shodná s těmi pro školy.
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.
Fak(e)ticky doporučujeme
Jak se bavit s lidmi, kteří věří konspiracím? Takových situací v důsledku pandemie dochází častěji i v rodinách, v příspěvku na Instagramu proto radíme, jak s takovými lidmi komunikovat. Vyvracet jejich světonázor podloženými fakty totiž může být často kontraproduktivní. A pokud Vás zajímá, jak se šíří dezinformace, doporučujeme článek na Info.cz.
Robot dramatikem. Umělá inteligence v roli režiséra už není jen sci-fi, ale realita. Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci se Švandovým divadlem na Smíchově představila divadelní hru, kterou nenapsal člověk. Jak takové drama vypadá? Co k celému projektu říkají tvůrci? Dozvíte se zde. A pokud se chcete dozvědět víc o AI, základy jsme shrnovali na Instagramu.
Mediální vzdělávání napříč předměty. S jakými zdroji a jak pracovat? Jak dostat mediální výchovu do výuky napříč předměty? Dozvíte se ve 12 online lekcích kurzu mediálního vzdělávání na portálu ucimeonline.cz.
Facebook inspiruje. Nevíte, kde brát na home officu inspiraci k tomu, jak vyučovat online? Načerpejte rady Vašich kolegů pedagogů ve facebookové skupině Ta učí tak a ten zas takhle…, kterou blíže představuje článek na Edtech Kisk.
Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
P.S.: Pokud se ztrácíte ve všech těch informacích a dezinformacích ohledně vakcín, vřele doporučujeme našeho oblíbence z ČT Daniela Stacha, který odpovídal na otázky diváků na toto téma. My jsme se zase zde a zde věnovali kontroverzní vakcíně od firmy AstraZeneca.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.