- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter
Měsíční newsletter
Fak(e)tický leden: Představujeme nový newsletter o mediální výchově. Vyzkoušejte zdarma naší hodinu. A co se děje v médiích?
Milí čtenáři,
přejeme Vám krásný nový rok 2021 a hlavně to, abychom se s dětmi mohli vídat mnohem více naživo než v tom předchozím. Zatím to ale vypadá, že online ještě nějakou chvíli zůstaneme, proto jsme se Vám rozhodli pomáhat prostřednictvím tohoto newsletteru. Každý měsíc Vám zašleme tipy k mediální výchově, novinky ze světa médií, i jednu kompletní přípravu i s podklady k lekci mediální výchovy zdarma, kterou můžete využít ve Vašich hodinách. Doufáme, že to pro Vás i pro Vaše žáky bude přínosné.
Novinky ze světa médií
Co se děje s ČT? Novým předsedou Rady ČT se stal Pavel Matocha, novinář píšící pro Českou pozici a Lidové noviny. Jeho předchůdce René Kühn odstoupil, protože nesouhlasil s kontroverzním odvoláním dozorčí rady. Proč Rada ČT existuje? Čím se současné dění podobá televizní krizi, která se odehrála před 20 lety? Odpovědi mohou žáci zpracovat třeba v referátu.
Nerozhodné ankety. Uplynulý rok byl v mnoha ohledech jiný a ačkoliv oxfordští slovníkáři každý rok popisují jedním nejvýstižnějším slovem, tentokrát jim jedno nestačilo. Jednu osobnost nedokázal vybrat ani americký týdeník Time. Loňskou vítězku Gretu Thunberg nahradil prezidentský tandem z USA – Joe Biden a Kamala Harrisová. Co o nich vaši žáci vědí?
Zlom v regionech. CNN Prima News plánuje spolupráci s regionálními médii. V jednáních dospěli zatím nejdál s deníkem MF Dnes z Mafry, který by měl televizní stanici dodávat obsah už od tohoto ledna. Jak konkrétně to bude probíhat a proč zaznívá i kritika? Rozebíráme na našich sociálních sítích.
Úspěšní mladí. Magazín Forbes vybral 30 nejúspěšnějších mladých osobností z České republiky v každoroční anketě 30 pod 30. Letos je mezi nimi mimo jiné sedmnáctiletý Ondřej Gonzor, zakladatel aplikace Pochopim.to, která umožňuje žákům anonymně hodnotit své učitele a poskytovat jim zpětnou vazbu k hodinám.
Zkuste v hodině
Vyzkoušejte s prvňáčky jeden z příběhů z naší mediální koncepce, kterou momentálně tvoříme pro celou základní školu. V následujících newsletterech se můžete těšit na další. Tentokrát hlavní postavy čelí rozdílům mezi názorem a faktem.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Pozvěte si nás do hodin! I online!
Momentálně nabízíme tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a bezpečnost na internetu
Vzdělávání pro učitele:
Školíme i pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Podělíme se i o konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Fak(e)ticky doporučujeme
Digitální spisovatel. Na webové stránce mujRozhlas si můžete pustit pět povídek, které nevytvořili spisovatelé, ale umělá inteligence. Umělé inteligenci jsme se věnovali v nedávném instagramovém příspěvku. Rozebírali jsme také, zda by “robot” mohl být i novinářem.
Zrcadlo pro novináře. Jak žurnalisté referovali a referují o koronavirové pandemii? Co přesně znamenají termíny jako smrtnost, úmrtnost nebo reprodukční číslo? A jaká byla nejčastěji používaná slova v médiích v jednotlivých měsících pandemie? To vše rozebírá nový projekt Václava Moravce a Ladislava Duška Infodemie.
Jak funguje vakcína? Je-li potřeba jednoduše vysvětlit něco vědeckého a složitého, Česká televize povolává Daniela Stacha. Stejně tomu bylo i u vakcíny Pfizeru proti koronaviru, kterou se už začalo očkovat i v České republice. Opravdu stojí za poslech.
Co je to mediální výchova? A potřebují ji děti vůbec? I o tom je rozhovor s Markétou Zezulkovou z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy na Radiožurnálu.
Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.