Měsíční newsletter březen

Fak(e)tický březen: Vládní kampaň k očkování. Jak na dezinformace? A zpravodajská média vs. technologičtí giganti.

Milí pedagogové,

chvíli to vypadalo, že se školy přeci jen začnou pozvolna otevírat pro více žáků, nakonec ale nastal opačný scénář a vzdělávání přešlo zcela do distanční formy. Malým světlem na konci tunelu může být očkování a snad také to, že Vám ve schránce přistál náš třetí newsletter. Doufáme, že Vám naše tipy a nápady alespoň trochu zkrátí lockdown.

Přejeme Vám, ať současnou situaci úspěšně a zejména ve zdraví zvládnete!

Novinky ze světa médií

Sice v Epicentru, ale přehledně. Česká televize začala vysílat pořad Epicentrum. V pouhých pěti minutách se dozvíte to nejdůležitější o vývoji pandemie a co s tím dělá česká vláda. A oproti vládním tiskovkám Vám informace předají přehledně a s vysvětlením! Sledujte každý den po Brankách, bodech, vteřinách nebo online.

Celostátní kampaň k očkování

Tečka za koronavirem. Konečně se rýsuje několik měsíců zmiňovaná celostátní kampaň k očkování proti covidu-19. Slogan „Udělejme tečku za koronavirem“ má symbolizovat konec a naději na nový začátek, zatím ji ale nevypustili. Zato Praha už svou vlastní kampaň spustila.

Konec zprávám zadarmo. Austrálie jako první přijala zákon, kterým chce donutit technologické giganty Google a Facebook platit médiím za jejich zpravodajský obsah. Společnosti nejdřív protestovaly, Facebook v zemi dokonce zablokoval odkazování na zpravodajské weby, nakonec ale došlo k dohodě. Znamená to konec otevřeného internetu? Detaily rozebírá podcast Stopáž.

Vše o případu vraždy Jána Kuciaka

#ALLFORJAN. Tři roky uběhly od vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Vyšetřování stále není u konce – vrah Marček vinu přiznal, podezření z objednání Kočner a Zsuzsová byli ale kvůli nedostatku důkazů nepravomocně osvobozeni. Průběh případu shrnujeme v příspěvku na Instagramu.

Zkuste v hodině

Připravili jsme pro Vás další hodinu, tentokrát o tom, jak nepodlehnout stereotypům. Hodina je součástí námi připravované koncepce mediální výchovy.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Už se nemůžeme dočkat, až se s Vámi a Vašimi žáky setkáme - i kdyby to mělo být online!

V aktuální nabídce jsou stále tři workshopy vhodné pro základní i střední školy:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a bezpečnost na internetu

Vzdělávání pro učitele:

  • Školíme i pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Podělíme se i o konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.

Fak(e)ticky doporučujeme

Jak by měl učitel pečovat o své duševní zdraví?

Vyhořet mohou i mladí. Dvě třetiny učitelů zažívají dlouhodobý stres, který může vyústit až v syndrom vyhoření, a to i u začínajících pedagogů, říká pro Radio Wave Irena Smetáčková z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK. Pedagogům pomáhá v péči o duševní zdraví organizace Nevypusť duši, nabízejí buď webináře nebo čtyřdílný seriál na jejich blogu:

#9 Martina Bacíková vzdělává mladé ve finanční gramotnosti – Grow with Google Talks s Kovym

Rozumí Vaši žáci financím? Známý youtuber Kovy si povídá s Martinou Bacíkovou z Institutu ekonomického vzdělávání v pořadu Grow with Google Talks. V rozhovoru se dozvíte zajímavé informace z oblasti finanční gramotnosti, které lze využít i ve Vaší výuce.

Článek Kritické myšlení je v době korony stále významnější

Co s dezinformacemi? Probíhající koronavirové krize potvrdila, že dezinformace nejsou jen okrajovým tématem, ale naopak mají sílu ohrozit i lidské životy. Jenže jak je poznat a jak proti nim bojovat? O tom jsme spolu s organizací Medici pro očkování napsali článek pro web Vědátor.cz.

Také Vám chybí kultura? V tom případě 28. března v 19:00 nezmeškejte živý přenos ze Švandova divadla, jehož herci zahrají R.U.R. od Karla Čapka. V souvislosti s tím se s žáky můžete pobavit i o využití robotů a umělé inteligence v médiích, čemuž jsme věnovali příspěvek na našem Instagramu.

Krásný den, loučí se Fak(e)ticky.

P.S.: Pokud hledáte, jaké média si předplatit, doporučujeme Deník N. Jejich vědecký redaktor Petr Koubský nedávno získal (spolu s Danielem Stachem z ČT) novinářskou cenu za informování o pandemii. Během března navíc nabízí učitelům ZŠ a SŠ 75% slevu na roční předplatné.

Facebook icon
Instagram icon
Twitter icon
Website icon
Email icon

Tento email obsahuje obchodní sdělení.

Copyright (C) . All rights reserved.