- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter březen
Měsíční newsletter březen
Fak(e)tický březen: Je AI hrozbou nebo příležitostí pro školství? Rok od Ruské invaze na Ukrajinu. Podcast s tipy na přijímačky.
Milí pedagogové,
vývoj umělé inteligence v posledních několika měsících nabral obrátky, což dovedlo i české ministerstvo školství k diskuzi, zda na tento trend nereagovat. Možná už totiž tolik nedává smysl zadávat žákům seminární práce, když jim je v dostatečné kvalitě dokáže vygenerovat chatbot. I my jsme se proto na problém v tomto newsletteru zaměřili. Podíváme se ale i na to, jak si můžete v hodinách připomenout roční výročí Ruské invaze na Ukrajinu.
Novinky ze světa médií
Umělá inteligence – příležitost, nebo hrozba? Zveřejnění chatovací aplikace založené na AI, ChatGPT, donutilo mnohé obory včetně školství k ostražitosti. Chatbot totiž dokáže napsat i kvalitní seminárku. Zjednodušit práci může ale i Vám, při správných dotazech dokáže poskládat vyučovací hodinu na jakékoliv téma.
Zajímá vás téma více? Zde si poslechněte, jak ChatGPT přesně funguje a proč by se s ním žáci měli naučit zacházet.
Roboti do škol. Důležitost technického vzdělání stoupá, ale začlenit technologie do předmětů může být oříšek. Projekt OMG Robotics to chce změnit a začal tak do škol distribuovat malé roboty, či návody k 3D tisku. Mimo jiné taky radí, jak informatiku vyučovat například i v hudební výchově.
Jak má komunikovat hlava státu? Zkuste o tom diskutovat se studenty. Markéta Řeháková, budoucí kancléřka nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, nastínila, že chce politiku Pražského hradu přiblížit i mladým. Sestavuje proto „tým mladých influencerů.“
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu, “Co škola?” tentokrát s Petrem Husarem, učitelem matematiky a fyziky a zakladatelem projektu Zkoušky nanečisto. Probrali jsme, jak se připravit na přijímací zkoušky na střední školu a jestli vůbec má současná podoba „přijímaček“ smysl. Nakousli jsme i to, jakému typu studentů vyhovují gymnázia, a komu naopak ne.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově.
Fak(e)ticky doporučujeme
Jak nenaletět? Na našem Instagramovém účtu jsme vykopli novou sérii o tom, jak se nenachytat. V úvodním příspěvku řešíme problematiku internetových bazarů: radíme, jak se vyhnout riziku posílání peněz dopředu a jak volit místo předání v případě že jste prodávající.
Napadá vás podobné téma, které by stálo za zpracování? Neváhejte se nám ozvat!
Rok od Ruské invaze na Ukrajinu. Připomeňte si v dějepisu, že to není poprvé, co jsme svědky toho, že papírově slabší stát dokáže porážet silnějšího. V analýze Seznam Zpráv se dočtete o faktorech, které rozhodují válku. Dnes jsou navíc důležité i úspěchy v kyberprostoru, k čemuž napomáhá strategická komunikace. O co jde? Rozebírají studenti tohoto oboru na Univerzitě Karlově na webu Markething.
Jak propojit informatiku s češtinou? Zapojte do výuky třeba online slovníky či příručky, například portál Ústavu pro jazyk český, Slovník spisovného jazyka českého nebo Databáze heslařů. A ve vznikajícím Akademickém slovníku současné češtiny můžete nalézt i slova, která zatím v ostatních slovnících nejsou.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější vstup nového měsíce.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.