- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Měsíční newsletter únor
Měsíční newsletter únor
Fak(e)tický únor: Jak čelit hromadícím se kybernetickým útokům? Dezinformace provázející prezidentskou volbu. Ověřujete si své informační zdroje?
Milí pedagogové,
věříme, že jste úspěšně zvládli zakončit první pololetí školního roku a bez problémů nakročíte do pololetí druhého. V novém newsletteru Vám nabídneme například téma dezinformací v nedávné prezidentské kampani. Dále v newsletteru naleznete také již tradičně nabídku našich workshopů, hodinu mediální výchovy a novou epizodu našeho podcastu Co škola?.
Novinky ze světa médií
Na komunikační síti Messenger společnosti Meta se šíří nový útok hackerů. Pokud vám nebo vašim známým přišla nedávno zpráva typu „Na tom videu jsi ty?“, stali jste se obětí kybernetického podvodu. Návod, jak se proti útokům bránit nebo se jak se jim preventivně vyhnout, přináší sever svetandroida.cz.
Další vlna kybernetických útoků se šířila skrz telefony s tváří pomoci od státu. Poškozeným přijde SMS zpráva s linkem připomínajícím stránky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) skrze kterou se lidé lehce vlákají do pasti. Server Seznam zpráv informuje, že Informace v SMS zprávách byly často velmi nedokonale zakamuflované, je proto potřeba zkontrolovat telefonní číslo a důvěryhodnost odkazované internetové stránky.
Dezinformace, které provázely prezidentské volby. Před druhým kolem prezidentské volby se internetem začaly šířit dezinformace o nyní už zvoleném prezidentovi Petru Pavlovi. A bylo jich hned několik. Petr Pavel byl překvapen, když se dozvěděl, že internetem se šíří zpráva o jeho smrti. Tuto poplašnou zprávu následně glosoval na svých sociálních sítích, čímž samozřejmě ukázal, že stále žije. Další útok, který měl ve druhém kole odradit jeho voliče, se týkal mobilizace. Tentokrát se jednalo o screenshot obrazovky, na které byla SMS, podle policie údajně SMS jako taková nebyla nikdy rozesílána.
Náš podcast Co škola?
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu, “Co škola?” tentokrát s Martinem Kozlem, vedoucím organizace Učitel naživo. S panem Kozlem jsme si povídali o přípravě budoucích učitelů, kteří se rozhodli po předchozí profesi o rekvalifikaci. V podcastu se dozvíte například jaká je role ředitele, a jakým způsobem může školu pozvednout.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy také mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoc. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím i jak se vyhýbat argumentačním faulům.
Fak(e)ticky doporučujeme
Přečtěte si náš příspěvek o tom, jak ověřovat zdroje. V dnešním světě plném informací je čím dál těžší orientovat se mezi pravdou a lží. Tým Fak(e)ticky si pro vás na našem instagramu připravil souhrn jak ověřovat zdroje, jak takové důvěryhodné zdroje mohou vypadat a naopak.
Pokud by vás napadlo téma, které máme do budoucna podobně zpracovat. Neváhejte se nám ozvat!
V článku projektu Ověřovna! se dozvíte o nových falešných informacích o volbách. Na sociálních sítích se po volbách začaly šířit pochybnosti, zda prezidentské volby proběhly podle pravidel. Nyní se však do pochyb zapojují i známé postavy dezinformační scény a politici. Ověřovna pro vás vyvrací jednotlivé falešné informace.
Jak se liší text od člověka a umělé inteligence? V článku ZDE se dozvíte o jedenácti nedokonalostech ve zprávách s umělou inteligencí. Konverzovat s umělou inteligencí si můžete vyzkoušet i vy, volně dostupný server ChatGPT vám vygeneruje text. Další volně dostupný server DALL-E 2 generuje na základě textu obrazy.
Přejeme krásný den, loučí se Fak(e)ticky.
Tento email obsahuje obchodní sdělení.
Copyright (C) . All rights reserved.