- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický únor
Fak(e)tický únor
Jednání o koncesionářských poplatcích se znovu protáhnou. Dokument o dětském hazardu v počítačových hrách a jak rozlišit obchodní galerie oproti e-shopu?
Milí pedagogové,
vítejte u únorového čísla našeho Fak(e)tického newsletteru roku 2025! Celý náš tým Vám přeje šikovné žáky, zajímavé hodiny a spoustu úspěchů ve druhém pololetí školního roku. Ani my v naší činnosti nepolevujeme a kromě přímého dojíždění za Vámi pracujeme na aktualizacích našich struktur a také na úplně nových tématech workshopů. Pokud by Vás však zaujal jakýkoliv z našich stávajících workshopů, napište nám a my uspořádáme workshop i ve Vaší škole!
Novinky ze světa médií
Stoupá množství dětí, které v počítačových hrách utrácejí virtuální peníze, často však bez vědomí rodičů. Jak rozlišit hazard a existuje nějaká obrana proti nekalým praktikám? Česká televize připravila na toto téma společenský dokument Dětský hazard, který je nově ke zhlédnutí v iVysílání.
Slovensko zažívá krušný začátek roku 2025. Všem událostem, které se v lednu udály v návaznosti na Ficovu návštěvu Moskvy a následném prohlášení o údajném plánování vládního převratu se věnovaly Seznam Zprávy.
Hlasování o zvýšení koncesionářských poplatků pro ČT a ČRo zablokovaly opoziční strany ANO a SPD. Předsedové stran Andrej Babiš a Tomio Okamura svými obstrukčními projevy zabrali dohromady skoro pět hodin, přičemž často nemluvili pouze o koncesionářských poplatcích. Více se o průběhu jednání dozvíte ZDE.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát se Zuzanou Labudovou, ředitelkou organizace Osvětová beseda. Se Zuzanou jsme si povídali třeba o tom, jakým způsobem je naše společnost genderově rozdělena a jakým stereotypům podléhají i “uvědomělí” učitelé.
Kromě nejnovějšího dílu doporučujeme k poslechu také předchozí díl s ředitelem Waldorfského lycea, Ivanem Smolkou. V této epizodě jsme probírali například největší mýty spojené s waldorfským vzděláváním a klíčové dovednosti, které je potřeba si ve školní etapě života osvojit.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Pozor na nákupní galerie vydávající se za e-shopy. Objednávky nejdou stornovat, často si na ně počkáte až jeden rok, nebo taky vůbec nedorazí. Tématu se více věnoval Janek Rubeš, alias Kluk z Prahy.
Hledáte další materiály pro mediální výchovu na Vaší škole? Doporučujeme projekt Kyber tabu! V projektu je zahrnuto dohromady 14 vzdělávacích videí, která zahrnují témata napříč mediálním světem.
Pokud Vás zajímají novinky z médií a tipy do výuky častěji než pouze jednou za měsíc v našem newsletteru, začněte nás sledovat na Instagramu! Právě tam se snažíme přinášet aktuální a populární trendy a témata, která mohou řešit i Vaši žáci.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.