- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický prosinec
Fak(e)tický prosinec
Česko v boji proti kyberzločincům, manipulativní texty s pomocí AI a co se stane, když nám digitální svět přeroste přes hlavu?
Milí pedagogové,
vítejte u posledního letošního čísla našeho Fak(e)tického newsletteru. Jak přesvědčivé mohou být deepfakes a co o nich říct žákům? Proč a jak bojovat proti kyberzločincům? A co se může stát, když nám digitální svět přeroste přes hlavu? To a ještě mnohem více jsme si pro vás ve Fak(e)ticky připravili. Přejeme příjemné počtení a pevné nervy během předvánočního (nejen) školního shonu.
Umělá inteligence ve školství: HeyGen
Zkuste se svou třídou vytvořit vlastní deepfake a naučte se rozpoznat, jak uměle vytvořená videa rozeznat od těch reálných. Služba HeyGen dovoluje generovat video s uměle vytvořeným avatarem, kterému díky technologiím nechybí přirozená gesta ani přesné pohyby úst. V redakci zive.cz vyzkoušeli tvorbu deepfake videa na vlastní kůži. V článku tak společně s videem popisuje autor postup, jak video vytvořit a k čemu můžeme my ale hlavně i podvodníci deepfakes využít.
Novinky ze světa médií
Česko se připojilo k boji proti kyberzločincům. Poslechněte si epizodu podcastu Vinohradská 12. Hostem epizody je Jana Magdoňová, reportérka Českého rozhlasu a spoluautorka pořadu Antivirus. Během poslechu se dozvíte například co to je ransomware, jaký je účel takových útoků a jak v praxi vypadá boj proti nim.
Jak náročné je přimět AI k tvorbě manipulativních textů? Redaktoři serveru Investigace.cz se rozhodli otestovat hranice umělé inteligence a zjistit, jak “zásadový” ChatGPT opravdu je. Ve výsledku stačí k vytvoření manipulace pouze fiktivní postava s psychoanalytickými znalostmi a správné “promptování”. Více podrobností ZDE.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Barborou Pšenicovou, ředitelkou organizace Nevypusť duši. S Barborou jsme si povídali o tom, jak reagovat na sebepoškozování žáka nebo jak přistupovat k nadměrnému používání technologií. Také jsme se mimo jiné věnovali tipům pro učitele, kteří chtějí pečovat jak o vlastní psychické zdraví, tak o psychické zdraví svých žáků.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
JSNS pořádá konferenci “Jak na dezinformace?” Cílem konference, která se bude konat v úterý 5.12. v Centru současného umění DOX, bude uvést možné postupy, jak mladé lidi naučit aby se lépe orientovali v záplavách informací a nebyli tak terčem nepravdivých sdělení či lživých kampaní. Na programu jsou panelové diskuze a workshopy se zajímavými hosty.
Vyzkoušejte se svými žáky novou hru DigiStories: Alex. Co se stane, když nám digitální svět přeroste přes hlavu? Edukativní videohra probíhá ve formě interaktivní konverzace na sociální síti DigiStories a je určena pro kolektivní výuku ve třídě s následnou debatou. Příběh má přiblížit digitální návyky dospívajících. Výukový materiál vznikl ve spolupráci organizace Člověk v tísni, JSNS a Charles Games.
Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme taky pravidelnou rubriku Web tip. Tam se můžete dozvědět o zajímavých webových aplikacích, které můžou být mnohdy užitečné.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější vstup do nového měsíce.