- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický květen
Fak(e)tický květen
Milí pedagogové,
vítejte u květnového čísla našeho Fak(e)tického newsletteru! Školní rok jde pomalu do finále, my však stále jezdíme po republice a vzděláváme nejen o mediální výchově. Stále není pozdě na to si nás pozvat i do Vaší školy. Pokud vás tedy zaujal kterýkoliv z našich workshopů, ozvěte se a přijedeme i za Vámi!
Poznáte reálného člověka od AI?
Určitě už jste viděli testy třeba od iRozhlasu nebo od Aktuálně, ve kterých si můžete zkusit, zda rozeznáte fotku z přístroje reálného fotografa od obrázku, vygenerovaného umělou inteligencí. Ale co lidské obličeje, v jejichž rozeznávání bychom měli být mistry? The New York Times vytvořily krátký test, ve kterém můžete na deseti tvářích vyzkoušet, zda byste digitálně generovanou tvář opravdu rozeznali. A k čemu Vám to bude? Uměle vygenerované fotky (a už i videa - deepfakes) jsou totiž často nástrojem podvodníků, kteří skrze ně lákají do nejrůznějších pastí. Pokud si nejste jisti, zda je nějaká fotka reálná (či zda ji někomu neukradli), zkuste nejdříve hledat anomálie, poté ji vložte do Google Lens a do TinEye. A pokud Vám stále něco nesedí, je vždy lepší promeškat “skvělou nabídku” či “exkluzivní příležitost”, než se pustit do neznámých vod.
Novinky ze světa médií
V Česku proběhl první ročník Mediální olympiády. Soutěž ovládli studenti z Prahy. Na tvorbě finálního úkolu celostátního kola soutěže se podílel také Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Studenti měli zadáno analyzovat šest reportáží z hlavních zpravodajských pořadů tří různých televizí - což byl úkol inspirovaný MediaRatingem právě od NFNZ. Mediální olympiádu organizuje Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, v porotě však najdeme odborníky z mnoha různých organizací. ZDE se můžete podívat blíže, jak olympiáda probíhala.
Před Evropskými volbami odstartovala v Česku kampaň proti dezinformacím. V polovině dubna spustil projekt Demagog kampaň upozorňující na dezinformace ve veřejném prostoru a jejich vliv na společnost. Motto kampaně zní: “Dezinformace nás mohou zasáhnout více, než si myslíme.”
Podcast Fak(e)ticky
Poslechněte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Miriam Hejzlarovou, spoluzakladatelkou Učitelnice. S Miriam jsme si povídali o tom, jak funguje sdílení materiálů mezi učiteli, kolik to stojí, zda si tím můžete vydělávat i Vy a jaké webináře zdarma u nich na webu naleznete.
A pokud by Vás zajímalo spíše téma školního marketingu, doporučujeme k poslechu předchozí epizodu, kterou jsme natočili s konzultanty organizace Než zazvoní. S Kateřinou a Karlem jsme si povídali o tom, jak se tvoří identita školy, co přidávat na školní instagram a mimo jiné také o tom, proč si učitelé nerozumí s žáky z generace Z.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Nevíte si rady s koncepcí mediální výchovy? Přečtěte si Devatero mediální výchovy. Žijeme ve světě médií, která nám zasahují do každodenního života. I přestože některým více a některým méně, je zcela zásadní naučit se s médii pracovat jako s nástrojem. Pro tuto příležitost připravilo ČT EDU společně s Alicí Němcovou Tejkalovou Devatero mediální výchovy, které popisuje zásady, čeho se při mediální výchově držet.
Proběhlo Novinářské fórum pořádané Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky. Na programu byly například panelové diskuze o osudu české lokální žurnalistiky či hledání žurnalistických standardů ve složitých situacích, jako byla například loňská tragická událost na FF UK. Záznam z akce je k shlédnutí zde.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.