- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický červen
Fak(e)tický červen
Milí pedagogové,
vítejte u posledního čísla našeho Fak(e)tického newsletteru v tomto školním roce. Výuka se pomalu blíží do finále a my Vám přejeme hodně sil do cílové rovinky. Náš lektorský tým také nepolevuje a v září se na Vás těšíme s našimi mediálními workshopy. A do té doby přinášíme předprázdinové tipy na čtení, poslech i využití ve výuce.
ChatGPT Edu - chcete ho i k Vám do školy?
Nástroje umělé inteligence do škol - krok vpřed nebo nebezpečí, ohrožující osobní data studentů i školy samotné? Společnost OpenAI, tvůrce snad nejznámějšího AI textového modelu ChatGPT spustila cenově dostupnější variantu svého produktu, ChatGPT Edu designovaný speciálně pro školy. Pokud Vás zajímá, jak ChatGPT Edu ovlivní vzdělávání a jak se OpenAI zavazuje starat o uživatelská data, která studenti a učitelé do modelu vloží, přečtěte si článek od Jaroslava Maška na metodickém portálu RVP.
Novinky ze světa médií
Moderátor nejsledovanější slovenské televize Markízy Michal Kovačič ve svém pořadu upozornil na nátlak na stažení jeho vysílání z programu. Ostatní zaměstnanci televize vyhlásili takzvanou stávkovou pohotovost. Naopak vedení se proti veškerým jeho tvrzením ohradilo ve svém vyjádření k celé situaci, oznámilo také zrušení vysílání diskuzních pořadů Kovačiče s okamžitou platností. Co stálo za rozhodnutím moderátora kriticky vystoupit kriticky proti vedení Markízy a má tato situace souvislost s novým zákonem o veřejnoprávních médiích? V Česku na toto téma vyšlo několik článků a podcastů, poslechněte si třeba epizodu Studia N nebo Vinohradské 12.
Přelomová funkce na českém trhu. Forendors přináší poslech předplatitelských epizod pohodlně ve Spotify. Česká předplatitelská platforma Forendors je první na tuzemském trhu, které se povedlo propojit Spotify s jejím předplaceným uživatelským účtem. Tvůrcům se tak velmi zjednoduší sdílení jejich obsahu a předplatitelům se zjednoduší přístup.
Vláda navrhuje navýšení koncesionářských poplatků. Ministerstvo kultury navrhuje zvýšit televizní poplatek o patnáct korun a rozhlasový poplatek o deset korun od roku 2025. Navýšení rozpočtu veřejnoprávních médií by mělo institucím umožnit transformaci do moderní digitální instituce - počítá se totiž i s rozšířením počtu plátců o uživatele mobilů, tabletů a dalších elektronických zařízení. Pokud se v aktuálním fungování koncesionářských poplatků ztrácíte, projeďte si on-line přehled, který připravila Česká televize.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Terezou Vítkovou, učitelkou z pražské základní školy a výherkyní třetího místa Global Teacher Prize 2023. Probrali jsme mimo jiné čtenářskou gramotnost, slovní hodnocení, ChatGPT v práci učitele či spolupráci s rodiči v "kavárnách". Pokud hledáte inspiraci pro to, koho sledovat na Instagramu, v popisku epizody najdete seznam účtů, které Tereza doporučuje.
Před prázdninami nás čeká ještě jeden díl podcastu, který vyjde 25. června. Poté se uslyšíme až 10. září - pokud byste si nás ale chtěli pustit i v létě, doporučujeme probádat starší epizody se zajímavými hosty, určitě Vás některý z nich zaujme.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Říká Vám něco přezdívka “MrBeast”? YouTube má novou jedničku v počtu odběratelů. Excentrický 26letý Američan, pravým jménem Jimmy Donaldson, proslul videi, která lákají diváky na adrenalin, soutěže i bizarní situace. S nejrůznějšími výzvami a nejnověji spoluprací se streamovací službou Amazon Prime, na které plánuje vysílat reality show Beast Games, získal více než 273 milionů diváků a předhonil tak virální bollywoodská hudební videa.
Jaký je pohled a možný přístup českých veřejnoprávních médií k umělé inteligenci a novým technologiím? Přečtěte si článek shrnující seminář manažerů ČT, ČRo a ČTK v poslanecké sněmovně. V něm se dozvíte například to, proč přirovnává generální ředitel ČT umělou inteligenci k pervitinu či azbestu, nebo kde v ČTK najdeme články vygenerované umělou inteligencí.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den a předběžně i užité letní prázdniny.