- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický únor
Fak(e)tický únor
Milí pedagogové,
vítejte u dalšího čísla našeho Fak(e)tického newsletteru! Věděli jste, že si nás do vaší školy můžete objednat také skrze šablony Operačního programu Jana Amose Komenského? Právě tyto šablony lze využít pro financování různých preventivních programů, můžete si tak do hodiny pozvat například nás či jinou organizaci, která tak ozvláštní vaši výuku a předá nové znalosti a dovednosti. Tyto šablony jsou tak skvělou variantou, jak žákům nabídnout některý z našich workshopů.
Cranky Uncle: Hra, která naučí žáky pracovat s argumentačními fauly
Jak jednoduše porozumět vědě argumentačních faulů? Hra Cranky Uncle vás skrze kvízy naučí, jak pracovat rozpoznávat argumentační fauly. Je možné si zahrát buď o samotě nebo ve větší skupině. Kromě ukázky argumentačních faulů může hra sloužit také k procvičení angličtiny. Hra má desktopovou i mobilní verzi.
Novinky ze světa médií
Čím dál tím více lidí se vyhýbá zprávám na sociálních sítích. Podle výzkumníků souvisí se změnou přístupu například zahlcenost informacemi. Kromě zmenšující se míry konzumace informací se ubývá také lidí participujících se aktivně na tvorbě obsahu. Server Mediaguru připravil článek zabývající se výzkumem Masarykovy univerzity, ve kterém se o tématu dozvíte více.
Brněnská televize experimentuje s moderátory vytvořenými umělou inteligencí. Tvůrci naučili uměle vytvořenou dvojici Jana a Annu ráčkovat i šlapat si na jazyk, mezery mají však v intonaci, ta musí být speciálně vkládána přímo do textu. Moderátoři mají provázet od 1. března regionálními zprávami TV Brno 1. Podle tvůrce hyperrealistických osob nejsou předlohou žádní skuteční lidé.
Znovu se objevily podvodné profily nabízející zapomenutá zavazadla na letištích v Praze a v Bratislavě. Stránky se vydávají za oficiální profily letišť. Účelem tohoto phishingu (tj. vydávání se např. za důvěryhodnou instituci s cílem vylákat z oběti citlivé údaje) je připravit návštěvníky o peníze na bankovních účtech. Letiště Václava Havla se již proti podvodům ohradilo na sociální síti X. V příspěvku letiště před podvody varuje a apeluje na zvýšenou pozornost při poskytování osobních údajů. Více se o podvodech dočtete ZDE.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu Co škola? tentokrát s Dominicem Jačkou, učitelem z plzeňské Montessori základní školy. S Dominicem jsme si povídali o tom, jak se liší rozvrh “běžné” základní školy oproti té Montessori a co odpovědět rodičům, kteří si stěžují na nedostatek naučených znalostí.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Máte problém udržet svá novoroční předsevzetí? Zkuste to zlehka s nějakými mediálními. Co třeba naučit se něco nového o umělé inteligenci? Na stránce Elements of AI najdete kurzy, které vám komplexně rozšíří obzory v oblasti AI. Pokud se ale naopak snažíte omezit čas v online světě, doporučujeme aplikaci Forest. Aplikace funguje na principu časového rozpětí, během kterého z ní nebudete vyskakovat a prokrastinovat například na sociálních sítích. Během určeného času v aplikaci roste stromek, který v případě, že z ní vyskočíte, uschne. Čím více stráveného času produktivně, tím větší les.
Nenechte se nachytat “falešným bankéřem”. Podvodný telefonát vás může stát celý zůstatek na účtu. Byznys redakce Seznam zpráv si pro vás připravila celý nahraný a popsaný telefonát s takzvaným “falešným bankéřem”. Nenechte se nachytat a připravte sebe nebo své příbuzné na obranu proti případným podvodníkům.
Zajímá vás, jak přinést téma LGBT+ do školy? Prozkoumejte stránky Učím o LGBT a načerpejte inspiraci. Na jejich webu najdete například metodické listy k využití ve výuce, možnosti promítání filmu s besedou v rámci festivalu Mezipatra, či články o tom, proč je důležité učit o LGBT+.
P.S.: Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také tipy na nejrůznější online nástroje, které můžete využít v hodinách či stručné návody - například se dozvíte, jak mluvit s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím či jak nenaletět na online bazarech.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.