- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický červen
Fak(e)tický červen
Slováci scrollují více než Češi, ne vždy jsou ale zodpovědní. Jaké prodejní techniky užívá čínský obchod TEMU? Připravte si argumenty na rodinnou debatu.

Milí pedagogové,
vítáme Vás u dalšího vydání našeho Fak(e)tického newsletteru! Školní rok se nám pomalu blíží ke konci a nás stejně jako Vás čekají poslední výukové hodiny. Pokud jste na nás narazili tedy až teď a měli byste zájem o hodinu mediální, rozhodně nezoufejte a sjednejte si termín workshopu již na příští rok! Přejeme příjemné čtení a těšíme se na případná setkání.
Novinky ze světa médií
Slováci jsou podle výzkumu v online světě viditelně aktivnější než Češi. Kromě aktivnější on-line komunikace denně také častěji scrollují na sociálních sítích. Mezi nejpopulárnější platformy patří Facebook, Instagram, X či TikTok. I přes nižší míru konzumace obsahů jsou však Češi na sítích opatrnější a své soukromí si střeží důsledněji.
Jak fungují obchodní praktiky čínského obchodu TEMU? Nejstahovanější nákupní aplikace na světě a čínské internetové tržiště je i přes svou popularitu velmi kontroverzní. Ke kritice porušování lidských práv a ekologické neudržitelnosti se v poslední době přidaly také otazníky kolem pochybných obchodních taktik fungujících například na bázi hry či kasina. O konkrétních praktikách se dočtete více v našem postu na Instagramu!
Technologická společnost META nově skrze osobní data uživatelů zdokonaluje své modely AI. Změny v uživatelských podmínkách platí od konce května, proti změně nastavení lze vznést námitku. Krásný přehled a postup při vznesení námitky najdete v pořadu Vysvětleno.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?”, tentokrát s Markétou Mrázovou, autorkou Pedagogického diáře. S Markétou jsme si povídali například o tom, co znamená učit udržitelně, jak válčit se superhrdinským komplexem a předně o všem, co se okolo diáře točí.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka nově obsahuje šest workshopů pro studenty základních i středních škol:
Umělá inteligence - prakticky a eticky
Co to je umělá inteligence a proč mi chce vzít práci? Společně si představíme AI se všemi využitími i výzvami.
Sociální sítě: jak se nezbláznit a nenaletět?
Propojují svět, ale zároveň nás od sebe nenápadně vzdalují. Vysvětlujeme, jak sociální sítě fungují, rozebíráme jejich pozitiva i negativa.
Finanční gramotnost v online světě
Kolik stojí “zadarmo”? A proč nám reklama nabízí přesně to, co chceme? Společně si skrze aktivity vyzkoušíme, jak udržet kontrolu nad financemi ve světe on-line nákupů a her.
Dezinformace, média a zdroje
Věříte víc mámě nebo Wikipedii? A proč? Společně se naučíme vyznat se ve světě informací a jak například najít důvěryhodný zdroj nebo rozlišit názor od faktu.
Kritické myšlení: manipulátoři vs. argumenty
Jak se nepohádat u rodinné večeře i přes odlišné názory? Společně zjistíme například, jak na kritické myšlení a práci s informacemi nebo co jsou to argumentační fauly.
Předsudky - kde je najdeme a jak škodí?
S kolika předsudky se denně setkáme, aniž bychom to poznali? A kolik z nich sami nevědomky používáme? Workshop zaměřený právě na to, jak předsudky vznikají, jak mění mezilidské vztahy a jak je můžeme překonat.
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy, ty jsou však šité Vám na míru a můžeme věnovat více prostoru tématům, která Vás zajímají. Obecně se však na školeních můžete dozvědět například, které aktivity jsou u dětí osvědčené a co při nich čekat, co mezi žáky a studenty rezonuje a jak s nimi o tom mluvit, či jak zapojit mediální výchovu do různých předmětů.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Doporučujeme podcast Řetězák od serveru Novinky.cz. V epizodách, které jsou zaměřené na boj proti dezinformacím a hoaxům se vždy dozvíte redaktory ověřené informace, které je možné využít například při rodinných setkáních a dalších argumentačně ošemetných situacích.
Martin Mikyska alias Mikýř napálil kontroverzním způsobem část českých influencerů. Se svým týmem se rozhodl navázat na loňský případ využití influencera pro čínskou propagandu a otestovat, kolik lidí by na zajímavou (ale pochybnou) nabídku kývlo. Celá akce se setkala kromě chvály i s velkým množstvím kritiky a výtek, i přes to však ukázala na důležitý problém.
Sledujte nás na Instagramu! Tam naleznete mnoho témat, která v současnosti rezonují nejen mediálním prostředím. Do našich postů se vždy snažíme přinést kontext daných událostí či trendů, Vám tak mohou naše příspěvky sloužit třeba jako inspirace k diskuzím v rámci hodin či jako pravidelné aktuality ze světa médií a sociálních sítí.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.