Fak(e)tický duben

Komická chyba Trumpových poradců, problematické generování obrázků v ChatuGPT a chystající se akce mediálního vzdělávání!

Milí pedagogové,  

vítáme Vás u nového čísla našeho Fak(e)tického newsletteru plného tipů nejen do mediální výchovy. Dubnové číslo je zaměřené více na vás, pedagogy, za zmínku stojí především konání dvou velkých akcí týkajících se mediálního vzdělávání, na které bychom Vás rádi pozvali. Více se o festivalech dozvíte v sekci Fak(e)ticky doporučujeme. Přejeme příjemné čtení a těšíme se na případná setkání.

Novinky ze světa médií

Nové generování obrázků a ilustrací v umělé inteligenci s velkou tvůrčí svobodou, jak jsou na tom autorská práva? V nejnovějším modelu GPT-4o společnosti OpenAI lze generovat obrázky v mnoha stylech, jak se však ukázalo, model neumí dokonale pracovat s autorskými právy (čtěte: neřeší je) a generuje tak obrázky velmi podobné dílům původních autorů.

I lidé americké administrativy dělají chyby. Aneb o tom, jak se novinář dostal do whatsappové skupiny, týkající se mezinárodních operací. Víc detailů kauzy se dozvíte v příspěvku na našem Instagramu!

Vznikla nová kampaň věnující se pomoci obětem domácího násilí. Kampaň “Podej ruku” je zaměřena na konkrétní kroky při pomoci obětem domácího násilí v Česku, ty totiž dle průzkumu agentury IPSOS zná pouze 43 % Čechů.

Podcast Fak(e)ticky

Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Lenkou Vlčkovou, lektorkou badatelské výuky na školách. V epizodě jsme se Lenky ptali například jak hledat motivaci hodin, co všechno se dá zkoumat nebo jak zajistit, aby už žádná dětská otázka neskončila v šuplíku.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka nově obsahuje šest workshopů pro studenty základních i středních škol:

  • Umělá inteligence - prakticky a eticky

    • Co to je umělá inteligence a proč mi chce vzít práci? Společně si představíme AI se všemi využitími i výzvami.

  • Sociální sítě: jak se nezbláznit a nenaletět?

    • Propojují svět, ale zároveň nás od sebe nenápadně vzdalují. Vysvětlujeme, jak sociální sítě fungují, rozebíráme jejich pozitiva i negativa.

  • Finanční gramotnost v online světě

    • Kolik stojí “zadarmo”? A proč nám reklama nabízí přesně to, co chceme? Společně si skrze aktivity vyzkoušíme, jak udržet kontrolu nad financemi ve světe on-line nákupů a her.

  • Dezinformace, média a zdroje

    • Věříte víc mámě nebo Wikipedii? A proč? Společně se naučíme vyznat se ve světě informací a jak například najít důvěryhodný zdroj nebo rozlišit názor od faktu.

  • Kritické myšlení: manipulátoři vs. argumenty

    • Jak se nepohádat u rodinné večeře i přes odlišné názory? Společně zjistíme například, jak na kritické myšlení a práci s informacemi nebo co jsou to argumentační fauly.

  • Předsudky - kde je najdeme a jak škodí? 

    • S kolika předsudky se denně setkáme, aniž bychom to poznali? A kolik z nich sami nevědomky používáme? Workshop zaměřený právě na to, jak předsudky vznikají, jak mění mezilidské vztahy a jak je můžeme překonat.

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy, ty jsou však šité Vám na míru a můžeme věnovat více prostoru tématům, která Vás zajímají. Obecně se však na školeních můžete dozvědět například, které aktivity jsou u dětí osvědčené a co při nich čekat, co mezi žáky a studenty rezonuje a jak s nimi o tom mluvit, či jak zapojit mediální výchovu do různých předmětů.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Chystají se dvě velké akce pro rozvoj mediálního vzdělávání v Česku. Týdny mediálního vzdělávání proběhnou pod záštitou organizace Jeden svět na školách, Festival mediálního vzdělávání organizuje zase Seznam.cz. Obě akce jsou určeny primárně pro učitele a lektory zabývající se vzděláváním mediální gramotností a přináší spoustu inspirace pro hodiny mediální výchovy. Přihlášky jsou pro obě akce již otevřené, tak neváhejte a posuňte svou výuku na nový level!

Sledujte nás na Instagramu! Tam naleznete mnoho témat, která v současnosti rezonují nejen mediálním prostředím. Do našich postů se vždy snažíme přinést kontext daných událostí či trendů, Vám tak mohou naše příspěvky sloužit třeba jako inspirace k diskuzím v rámci hodin či jako pravidelné aktuality ze světa médií a sociálních sítí.

V jednom z našich posledních postů jsme se věnovali nenávistnému projevu na příkladu Petra Švancary, který si během fotbalového zápasu neodpustil nadávky.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.