- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický prosinec
Fak(e)tický prosinec
Vznikla nová přehledná mapa médií! V Austrálii se na sociální sítě dostanou lidé až od 16 let a jaká je role školního psychologa?
Milí pedagogové,
vítejte u posledního čísla našeho Fak(e)tického newsletteru roku 2024! Doufáme, že jste v prvním pololetí stihli vše, co jste chtěli, a že se Vám povedly všechny hodiny týkající se nejen mediální výchovy. Pokud sháníte ještě nějaká témata do předvánočních hodin, přečtěte si naše tipy a novinky ze světa médií. Celý tým Fak(e)ticky Vám přeje příjemné čtení a o blížících se prázdninách zasloužený klid, mír a po Novém roce splněná přání.
Okna do světa
Letos jsme měli již téměř tradičně možnost spolupracovat na projektu Okna do světa - filmových a mediálních dílnách pro děti z dětských domovů. Lektoři, kteří v rámci cyklu workshopů zaměřených na audiovizuální výchovu dětí a mládeže, rozvoj jejich kritického myšlení a další kompetence navštěvují tyto specifické dětské kolektivy, měli opět možnost s dětmi diskutovat o předsudcích a jejich zobrazení v mediálních výstupech a o dalších tématech.
Novinky ze světa médií
Nadační fond nezávislé žurnalistiky dokončil dlouhodobý projekt, který navazuje na MediaRating, který na workshopech doporučujeme - Mapu médií. Až dosud zde chyběl přehledný katalog online mediálního světa, ze kterého bychom se o jednotlivých médiích dozvěděli základní údaje a zorientovali se. Mapa médií si bere za cíl říct to podstatné o již asi čtyř stovkách webů, ať už jde o zpravodajské, ekonomické, bulvární, regionální, kulturní, technologické, sportovní či zájmové portály. Více o projektu najdete v tiskové zprávě.
Studenti žurnalistiky na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy získali Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za otevřený dopis českým redakcím. Otevřený dopis byl sepsán v prosinci minulého roku a poukazoval na nedodržení etických standardů při medializaci loňské tragické střelby na Filozofické fakultě UK. Cenu za mimořádný čin studentů prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost předal zástupcům ministr školství Mikuláš Bek.
Dostupnost sociálních sítí pro mladistvé? V Austrálii se na sociální sítě dostanou pouze lidé starší 16 let. Tento kontroverzní zákon se bude týkat všech masově používaných platforem - TikToku, Facebooku, Instagramu, X či Redditu. Provozovatelům platforem budou potom moci při nedodržování zákona soudy uložit pokutu až 50 milionů australských dolarů.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Janem Šimkem, učitelským mentorem, se kterým jsme se bavili o zkušenostech studentů pedagogiky, o transakční analýze a dalších zajímavých tématech. V podcastu se například dozvíte, jaké znalosti a schopnosti nejvíc chybí začínajícím učitelům, nebo proč psaní třídnice není jen buzerace.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:
Média a dezinformace
Kritické myšlení a schopnost argumentace
Sociální sítě a kyberšikana
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Jaká je role školních psychologů? A co způsobuje jejich nedostatek? Zajímá-li Vás téma duševního zdraví žáků, doporučujeme text, který vyšel v Deníku Referendum. Text je součástí série Škola úzkosti, která se zabývá vážnou krizí duševního zdraví na českých školách.
Po roce si opět můžete zažádat o grant O2 Chytré školy. Žadatelé mohou skrze tento program získat až 100 000 korun na vzdělávací aktivity v oblasti digitální gramotnosti. Více se o podrobnostech grantu dozvíte na webových stránkách O2 Chytré školy. V případě úspěšné žádosti s Vámi pak rádi budeme spolupracovat na jeho naplnění - třeba i programy mediálního vzdělávání na míru.
Sledujte nás na Instagramu! Na našem profilu se snažíme zveřejňovat tipy na zajímavé on-line nástroje, novinky z médií a také informace o nových epizodách našeho podcastu.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný advent.