Fak(e)tický říjen

Česká televize měla nejsledovanější povodňové zpravodajství. Co je to deep learning? A kolik jsme ochotni platit za veřejnoprávní média?

Milí pedagogové,

vítejte po prázdninové přestávce u prvního čísla našeho Fak(e)tického newsletteru tohoto školního roku! Stejně jako Vám i nám začal školní rok, od září tak pilně jezdíme do škol, dětských domovů i k veřejnosti dělat workshopy na téma mediální gramotnosti. Pokud byste i Vy měli zájem o náš workshop, ozvěte se a domluvíme se! Přejeme příjemné počtení a klidný školní rok.

Umělá inteligence ve školství: Co je to deep learning?

Jak je možné, že nám Google přeloží stranu textu z jednoho jazyka do druhého během pár sekund? A kde bere ChatGPT odpovědi na naše dotazy? Pokud se svou třídou zrovna rozebíráte téma umělé inteligence a nevíte si rady s vysvětlením pojmu deep learning (=hluboké učení), máme pro vás tip! Zkuste využít pětiminutové shrnující video s přehlednými animacemi. Ve videu se dozvíte, co to deep learning vlastně je, jak fungují neuronové sítě a kde je deep learning aplikováno.

Novinky ze světa médií

Vysílání ČT24 bylo při probíhajících povodních nejsledovanějším zpravodajstvím v Česku, diváky zajímaly jak Události, tak kontinuální zpravodajství. V určitých chvílích získala ČT24 podíl na divácích přesahující 17 %. Důvodem tohoto úspěchu byla mimo jiné práce desítek štábů v terénu, domácích redaktorů a také stovek hostů, kteří přinášeli divákům informace.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky bude pořádat debatu s generálním ředitelem České televize Janem Součkem. Veřejná debata na téma “Veřejnoprávní média: Jaká je chceme a za kolik?” proběhne v pondělí 14. října v kavárně a centru Langhans. Zájemci mohou své přihlášky poslat na e-mail nejpozději do 9. října 2024.

Podcast Fak(e)ticky

Již 10. října vyjde nová epizoda našeho podcastu “Co škola?”! Během čekání si však můžete pustit náš červnový díl! V něm jsme se bavili s autorkou knihy Hry, sítě, porno - Michaelou Slussareff.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Zajímáte-li se o duševní zdraví mladistvých, doporučujeme ke čtení dva texty, které v nedávné době vydal deník Referendum.

První text se zabývá problematikou duševního zdraví mladistvých. Dle dat Světové zdravotnické organizace trpí každý sedmý člověk ve věku deset až devatenáct let duševními potížemi, které však často zůstávají nerozpoznány. Vzhledem k délce povinné školní docházky mají právě školy velký vliv na psychické zdraví žáků.

Na toto téma navazuje také druhý text, ve kterém je pro změnu rozebíráno jak mohou ředitelé škol pomoct v krizi duševního zdraví mladých. V článku se dozvíte například jak velkou moc ředitelé opravdu mají.

Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také edukativní materiály věnující se aktuálním tématům. Jedním z takových témat je právě vliv deepfakes na prezidentské volby ve Spojených státech amerických.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den a příjemný školní rok.