Fak(e)tický listopad

AI jako kontrola na Instagramu? Jak můžou stále fungovat malotřídky? Možný příchod redukce kanálů České televize.

Milí pedagogové,

vítejte u listopadového vydání našeho Fak(e)tického newsletteru! Doufáme, že si první pololetí užíváte stejně jako my, a že se ve Vašich třídách daří vše tak, jak má. Pokud jste uvažovali nad případným zpestřením výuky, podívejte se na kterýkoliv z našich workshopů, napište nám a my uspořádáme workshop i ve Vaší škole! Jako vždy jsme otevřeni novým výzvám a proto nejraději připravuje i workshopy s tématy na míru, rádi s Vámi vše dle Vašich požadavků vymyslíme. Celý tým Fak(e)ticky vám přeje příjemné čtení.

Novinky ze světa médií

Instagram má v plánu využívat AI pro kontrolu věku. Primárním cílem má být odhalování náctiletých, kteří se vydávají za dospělé. Veškeré informace získá nástroj o uživatelích skrze jejich profily, při zjištění nezletilosti bude poté uživatel přesunut pod přísnější omezení nastavení soukromí. Více se o tématu dozvíte ZDE. 

Novým prezidentem USA se stal Donald Trump. I přestože vše původně naznačovalo vyrovnanému souboji, republikánský kandidát zvítězil nakonec naprosto jednoznačně nad svou soupeřkou Kamalou Harris. Tématu prezidentských voleb se intenzivně věnoval tým podcastu 5:59, proto doporučujeme poslechnout si některé z jejich nejnovějších epizod.

Podle ředitele České televize povede nezvýšení koncesionářských poplatků ke snížení počtu kanálů. Vzhledem k tomu, že letos s největší pravděpodobností neprojde zákon o zvýšení koncesionářských poplatků, bude muset podle Jana Součka dojít k razantní redukci kanálů ČT ze šesti na tři.

Podcast Fak(e)ticky

Pusťte si nedávný díl našeho podcastu “Co škola?” s Jakubem Rychlým, spoluzakladatelem projektu Nekrachni. S Jakubem jsme si povídali o vyučování finanční gramotnosti a možných propojeních její výuky s ostatními předměty.  

A pokud byste stále měli dlouhou chvíli třeba po cestě do práce a zajímá vás téma psychického zdraví žáků, doporučujeme k poslechu také další epizodu, ve které jsme se bavili s Magdalenou Lukasovou. V epizodě jsme probírali například jaké reálně prostředky má pedagog, který chce pomoci žákovi s psychickými obtížemi, nebo to, kdo by měl být školním psychologem.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Jak funguje malotřídka oproti největší škole v regionu? Přečtěte si zajímavý TEXT o fungování malotřídní školy v ekonomicky znevýhodněném regionu Oder. V článku se dočtete mimo jiné také to, s jakými hrozbami se malotřídky momentálně musí vypořádat a také, v čem je specifická největší škola regionu, kam chodí téměř čtyři sta žáků.

Chtěli byste dětem vysvětlit AI a nevíte jak na to? Mrkněte se na stránky projektu Kurikulum AI dětem! Jedná se o iniciativu, která se v úzké spolupráci s AI dětem snaží vytvořit kurikulum umělé inteligence pro základní a střední školy.

Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také spoustu tipů týkajících se například nástrojů umělé inteligence či rozbory aktuálních dezinformací či trendů ze sociálních sítí.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.