- Fak(e)ticky Newsletter
- Posts
- Fak(e)tický březen
Fak(e)tický březen
Aktualizovali jsme struktury workshopů! Donald Trump proti anonymním zdrojům a temná zákoutí sociální sítě Discord.

Milí pedagogové,
vítáme Vás u nového čísla našeho pravidelného Fak(e)tického newsletteru plného tipů nejen do mediální výchovy. Hned na začátku bychom Vás rádi informovali o tom, že jsme aktualizovali naše výukové struktury a nově nabízíme šest stálých workshopů pro studenty! Mezi nová témata, kterými se zabýváme, přibyla především umělá inteligence a finanční gramotnost. Pokud by Vás jakékoliv z témat zaujalo, neváhejte se ozvat! Těšíme se na nové poznatky z akcí třeba i s Vašimi žáky.
Novinky ze světa médií
Americký prezident Donald Trump uvažuje o žalobě tvůrců využívajících anonymních zdrojů. Jsou anonymní zdroje obecně přínosné, nebo naopak škodí a stojí za šířením pomluv? A lze je považovat dle Trumpových slov za “nepoctivé”? Otevřete se svými žáky diskuzi právě na téma důležitosti anonymních zdrojů!
Novinářka serveru Page Not Found odhalila největší československý server na Discordu, obsahující sexuální materiály. Apolena Rychlíková strávila v hlubinách Discordu zhruba šest týdnů a dostala se k nespočtu materiálů. Majitelem právě tohoto serveru se sexuální tématikou je údajně napravený hříšník a online tvůrce MikeJePan. Téma můžete využít s žáky například v kontextu výuky o digitální stopě či kyberšikaně.
Podle výzkumu preferují mladší lidé kratší videa na telefonu před těmi delšími v televizi. Diváci ve věku do 24 let tráví pětinu svého volného času u videí nejčastěji na sociálních sítích. Generace starší 35 let však preferuje sledování televize. Tento fakt prý dle autora výzkumu podtrhuje nerovnocennost televize a telefonu. O výzkumu informoval server Mediaguru, vytvářel ho však HUB Research.
Podcast Fak(e)ticky
Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Markem Šebešem, který učí mediálku budoucí pedagogy na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. S Markem jsme si povídali třeba o tom, jakou aktivitu z mediální výchovy může do výuky zařadit třeba i učitel zeměpisu nebo tělocviku.
Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky
Naše nabídka nově obsahuje šest workshopů pro studenty základních i středních škol:
Umělá inteligence - prakticky a eticky
Co to je umělá inteligence a proč mi chce vzít práci? Společně si představíme AI se všemi využitími i výzvami.
Sociální sítě: jak se nezbláznit a nenaletět?
Propojují svět, ale zároveň nás od sebe nenápadně vzdalují. Vysvětlujeme, jak sociální sítě fungují, rozebíráme jejich pozitiva i negativa.
Finanční gramotnost v online světě
Kolik stojí “zadarmo”? A proč nám reklama nabízí přesně to, co chceme? Společně si skrze aktivity vyzkoušíme, jak udržet kontrolu nad financemi ve světe on-line nákupů a her.
Dezinformace, média a zdroje
Věříte víc mámě nebo Wikipedii? A proč? Společně se naučíme vyznat se ve světě informací a jak například najít důvěryhodný zdroj nebo rozlišit názor od faktu.
Kritické myšlení: manipulátoři vs. argumenty
Jak se nepohádat u rodinné večeře i přes odlišné názory? Společně zjistíme například, jak na kritické myšlení a práci s informacemi nebo co jsou to argumentační fauly.
Předsudky - kde je najdeme a jak škodí?
S kolika předsudky se denně setkáme, aniž bychom to poznali? A kolik z nich sami nevědomky používáme? Workshop zaměřený právě na to, jak předsudky vznikají, jak mění mezilidské vztahy a jak je můžeme překonat.
Vzdělávání pro učitele:
Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy, ty jsou však šité Vám na míru a můžeme věnovat více prostoru tématům, která Vás zajímají. Obecně se však na školeních můžete dozvědět například, které aktivity jsou u dětí osvědčené a co při nich čekat, co mezi žáky a studenty rezonuje a jak s nimi o tom mluvit, či jak zapojit mediální výchovu do různých předmětů.
Vzdělávání pro firmy:
Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.
Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.
Fak(e)ticky doporučujeme
Doporučte dobře angličtinu ovládajícím studentům hru pro procvičení tvorby dostatečně silného hesla. Principem je vytvořit heslo dle stále se zpřísňujících, posléze až bizarních kritérií. Hru s názvem “The Password Game” naleznete on-line a zařadit ji můžete třeba jako výzvu pro studenty, kteří mohou poté porovnat, kdo se dostal nejdále či snad zda se někomu podařilo hru dokončit.
Poslechněte si nejnovější epizodu podcastu Rozpravy o médicíh IKSŽ. V podcastu se dozvíte například jakou roli by měla dle odborníků hrát média veřejné služby v 21. století, nebo co všechno by měla taková veřejná služba zahrnovat.
Vznikl nový portál pro práci s rámcovými vzdělávacími programy. Portál má zjednodušit prohlížení a tvorbu nových školních vzdělávacích programů. V informačním systému jsou nově všechny aktuální dokumenty na jednom místě.
Sledujte nás na Instagramu! Tam naleznete mnoho témat, která v současnosti rezonují nejen mediálním prostředím. Do našich postů se vždy snažíme přinést kontext daných událostí či trendů, Vám tak mohou naše příspěvky sloužit třeba jako inspirace k diskuzím v rámci hodin či jako pravidelné aktuality ze světa médií a sociálních sítí.
Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.