Měsíční newsletter květen

Milí pedagogové,

Co je nejlepší recept na boj s dezinformacemi? Přesvědčit ty, kteří už nepravdám uvěřili (např. pomocí factcheckingu), je téměř nemožné, ukazuje čím dál více studií. Nejnovější úvodník týdeníku Respekt proto vyzdvihuje mnohem účinnější strategii: kvalitní vzdělávání a zejména rozvíjení kritického myšlení. Jsme proto rádi, že tomuto cíli s námi pomáháte a zařazujete do svých hodin prvky mediální výchovy. Děkujeme a těšíme se na pokračování této spolupráce!

Umělá inteligence ve školství: Generování obrázků

Minulý měsíc jsme radili, jak Vám mohou ušetřit čas textoví chatboti. Dnes máme tip na to, jak ozvláštnit výuku generováním obrázků v programech Dall-e či Stable Difusion, což už i mladším dětem může poskytnout stále důležitější dovednosti na současném pracovním trhu: základy engeneeringu a práce s technologiemi. Naše členka a editorka tohoto newsletteru Nikol Mudrová oba nástroje doporučuje vyzkoušet v následující aktivitě během hodiny angličtiny, kde si studenti navíc procvičí slovní zásobu a spolupráci ve skupině.

“Cvičení začněte tím, že si všichni žáci napíší v angličtině co nejpodrobnější popis jejich ideálního domu.

Žáky následně rozdělte do skupin po 4 až 5. Každá skupina dostane za úkol dát své návrhy–podle nich–nejlepšího domu dohromady a vykomunikovat jeden společný.

Návrh pak každá skupina zadá do online programu Stable Difusion pro vygenerování výsledného obrázku. Čím více žáci zadání v programu specifikují, tím lépe.”

Nikol Mudrová, členka Fak(e)ticky

Obrázek vygenerovaný v programu Stable Diffusion na základě popisu: A painting of a yellow family house with a red roof and a net hammock swing hanging from a tree in the backyard.

  • Chcete se o generování obrázků dozvědět ještě více? Doporučujeme tento článek.

Novinky ze světa médií

Hledá se nový generální ředitel ČT. Současný šéf veřejnoprávní televize Petr Dvořák na post kandiduje již potřetí. Mezi dalšími kandidáty jsou třeba Jan Souček, ředitel brněnského studia ČT, nebo Martin Konrád, bývalý ředitel Primy. Výběr probíhá v době, kdy poslanci řeší otázku upravení// koncesionářských poplatků. Jak to spolu souvisí? I to rozebírá tato analýza.

Budoucnost médií na TikToku. I přes bezpečnostní varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost patří TikTok mezi jednu z nejúčinnějších cest, jak oslovit mladší generaci, čehož využívá přibližně třetina českých médií. Třeba Český rozhlas se ale po varování rozhodl z platformy stáhnout.

  • Rozhodně jde o zajímavé téma pro debatu s Vašimi žáky. Odkud oni čerpají informace?

Novináři na sociálních sítích? I to je skvělé téma pro diskuzi. Sledují Vaši studenti nějaké konkrétní novináře na Instagramu, Twitteru, nebo TikToku? Považují osobní vystupování za přínosné, nebo to podle nich oslabuje důvěryhodnost médií? Podle komentátora Davida Klimeše by média měla do jisté míry převzít za své zaměstnance odpovědnost.

Když už jsme u sociálních sítí… Ačkoliv ubývá počet dezinformačních webů (loni se na české dezinformační scéně podílelo 39 aktivních webů, to je o sedm méně než v roce 2021) i jejich čtenářů, dezinformační scéna z Česka nemizí. Přesouvá se totiž právě na sociální sítě.

Podcast Fak(e)ticky

Jak dětem vysvětlit umělou inteligenci a co jim říct o jejích výhodách a limitech? A co se slohovkami psanými ChatemGPT? Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu, “Co škola?” tentokrát s Evou Nečasovou, zakladatelkou iniciativy AI dětem.

  • O iniciativě AI dětem: Jde o skupinu pedagogů a expertů z oblasti umělé inteligence, která pomáhá šířit užitečné materiály pro zavedení umělé inteligence (nejen) do informatiky na základních školách. Přeložili do češtiny například průvodce toho, jak efektivně začlenit ChatGPT do výuky.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Volné termíny máme ještě v květnu a červnu, otevíráme už ale i rezervace na příští školní rok.

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy"

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Nově navíc připravujeme i workshop o umělé inteligenci jak pro žáky, tak i pro pedagogy. Oficiální nabídku zatím nemáme, ale pokud máte zájem, napište nám a můžeme se domluvit na termínu individuálně.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově.

Fak(e)ticky doporučujeme

Pozor! Umělá inteligence školství nepřináší jen výhody, které jsme doposud v newsletteru zmiňovali, ale i rizika jako plagiátorství či nekritické přijímání generovaného obsahu. Je proto důležité rozumět, jak programy typu ChatGPT fungují. Vysvětlení nabízí podcast BlueGhost.

Maturity jsou za dveřmi! Pokud jsou mezi Vašimi žáky i maturanti, můžete jim doporučit rozpory knih v pořadu Čtenářský deník na stanici Českého rozhlasu Vltava. A dokáží poznat dílo podle jedné slavné věty? Otestovat se mohou v kvízu na serveru Aktuálně.

Co je to „digitální gramotnost?“ Podle dramaturga pražské galerie DOX Michala Kučeráka jde o to, že „umíte vyhledávat informace nebo napsat dokument a někomu ho poslat.“ V DOXu proto dal dohromady projekt Datamaze, který lidem pomáhá rozumět, co všechno tvoří jejich datovou stopu. Více vysvětluje v podcastu Studovna.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější vstup do nového měsíce.