Měsíční newsletter duben

Milí pedagogové, 

v posledních měsících se rozjel vývoj umělé inteligence (AI) na plné obrátky, což dokonce začalo reflektovat i ministerstvo školství, jak jsme psali minulý měsíc. Proto jsme se rozhodli přidat do každého newsletteru sekci o tom, jak i Vám může AI ve výuce pomoci, či na co si naopak dát pozor. A nezačínáme ničím jiným, než tak často skloňovaným „ChatGPT.“ Tak pojďme na to.

Umělá inteligence ve školství: ChatGPT

Na vymýšlení aktivit do hodin už nemusíte být sami. Zdarma dostupný chatbot ChatGPT může dokonce pomoci během několika sekund přichystat test nebo laboratorní cvičení. A protože náš předseda Přemysl Danda sám chatbot pravidelně ve svých přípravách používá, zeptali jsme se ho, jak na to:

"Zkuste si to sami, napište do chatu například: vytvoř mi, prosím, vyučovací hodinu na 45 minut pro žáky sedmé třídy základní školy, na téma mitochondrie. Hodina musí obsahovat interaktivní úvod, skupinovou práci a individuální reflexi. Vyčkejte minutu a máte připravenou hodinu. Doporučuji se doptávat k vytvořené hodině, psát, že potřebujete ještě zábavnější úvod, více fakticky, využití metody čtyř rohů a podobně. Můžete si zároveň skrz chat například nechat vygenerovat otázky, kterými si studenti ověří, jestli látce rozumí. Například: vytvoř mi pět uzavřených otázek pro žáky sedmé třídy na téma mitochondrie.  Pro žáky může být také skvěle využít chat jako osobní učitele pro pochopení látky. Například mohou vyzkoušet s vaší pomocí zadat do chatu toto: potřebuji vysvětlit, co jsou to mitochondrie tak, aby to pochopil i sedmiletý člověk."

- Přemysl Danda

Novinky ze světa médií

Reálná fotka, nebo dílo AI? V posledních týdnech se roztrhl pytel s nepravými fotkami vytvořenými umělou inteligencí – třeba snímek papeže Františka jako hip hopové hvězdy v péřovce nebo násilné zatýkání Donalda Trumpa. Ani jedna situace se nestala, obrázky byly vygenerované na základě textového zadání. Přečtěte si, jak se nenapálit.

·      Vyzkoušejte si, jak dobře dokážete rozeznat výsledek AI od opravdové fotografie.

Když rodiče sdílejí fotky dětí online. Rodiče často sami neví, kam až se sdílení jejich ratolestí může dostat, zjistil nový výzkum o tzv. sharentingu. Existují i místa online, kde se takové snímky prodávají, vysvětluje spoluautor studie v podcastu Radia Wave Houpačky.

Domácí úkoly: ano, nebo ne? „Doma by děti měly dělat to, co je zajímá,“ říká učitelka a autorka výzvy o dobrovolnosti domácích úkolů Helena Zítková. Současný stav, na rozdíl od ministerstva školství, považuje za protiprávní. Jak to vidíte Vy? Téma můžete zařadit do diskuze s žáky nebo kolegy. 

Podcast Fak(e)ticky

Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu, “Co škola?” tentokrát s Jakubem Jelenem, metodikem primární prevence, učitelem na střední a  vysoké škole a koordinátorem Zeměpisné olympiády. S Jakubem jsme si povídali o přípravě plánů primární prevence, jejím poslání a vyjmenovali jsme si různé online nástroje, na které se žáci v nouzi mohou obrátit. 

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy"

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově.

Fak(e)ticky doporučujeme

Právě probíhá naše Diskuzní akademie v základní škole na Slapech! Máte také zájem o podobný projekt, kde by se Vaši žáci naučili diskutovat věcně a bez argumentačních faulů? Napište nám a my dodáme podrobnosti pro příští pololetí. 

Nebezpečí sociálních sítí. Dnes již existuje spousta nástrojů, které nám umožňují prezentovat na sociálních sítích naše „lepší já.“ Jenže touha po „digitální dokonalosti“ může vést k sebenenávisti a náchylné jsou zejména děti. Zkuste zjistit, jak jsou na tom žáci ve Vaší třídě.

Jak ověřovat zdroje? Internet nabízí přehršel informací, jenže jak se v nich vyznat? Připravili jsme stručný návod, jak nepodlehnout dezinformacím. 

Hezký zbytek dne Vám přeje Tým Fak(e)ticky.

P.S.: Zajímá Vás něco konkrétního, co byste se chtěli dozvědět o umělé inteligenci v dalších vydáních našeho newsletteru? Napište nám na [email protected].