Fak(e)tický leden

Fak(e)tický leden: Počet deepfakes se v loňském roce výrazně zvýšil. Co je v médiích eticky za hranou? Top 10 nejlepších reklam za 2023.

Milí pedagogové,

vítejte u prvního čísla našeho Fak(e)tického newsletteru v roce 2024! V minulém pololetí jsme úspěšně dokončili Akademii mediální výchovy ve Štětí, další Akademie probíhají, stejně jako workshopy druhého pololetí. Pokud vás tedy zaujal kterýkoliv z našich workshopů, napište nám a my uspořádáme workshop i ve Vaší škole!

Hrajeme si na zpravodajství: Break Your Own News

Jak jednoduché je vytvořit důvěryhodný screenshot, který vypadá jako opravdové zprávy? Zkuste se svou třídou udělat vlastní “breaking news” titulek. Aplikace BreakYourOwnNews vám dle požadavků vygeneruje obrázek, za který by se nemusel stydět leckterý dezinformační web.

Novinky ze světa médií

Čeští kreativci hodnotili reklamní kampaně. Kterých deset reklam bylo v uplynulém roce nejlepších? Kampaně hodnotí dohromady sedmdesát tuzemských kreativců, kteří na škále od 0 do 100 % hodnotí jednotlivé “soutěžící”. Do top desítky za loňský rok se dostaly například Krušovice se svým Bohémem či České dráhy. Zbylé výsledky top 10 se dozvíte v článku na webu Médiář.

V loňském roce celosvětově vzrostl počet deepfake útoků. V Evropě dokonce o 780 %. Deepfakes patří a budou i v budoucnu patřit k bezpečnostním hrozbám. Jak složité je takkový deepfake vytvořit? A je vůbec možné ho rozpoznat od reálného snímku, hlasového záznamu či videa? Více o tématu se dočtete ZDE.

Ukažte dětem konkrétní příklady deepfaků tak, aby byly pro ně zajímavé a relevantní. Na TikToku se například čím dál tím častěji objevují videa českých politiků, kteří mluví o svých oblíbených rapových interpretech: Petr Pavel, Andrej Babiš či Tomio Okamura.

Podcast Fak(e)ticky

Pusťte si nejnovější díl našeho podcastu “Co škola?” tentokrát s Tomášem Feřtkem, zakladatelem EDUinu. S Tomášem jsme si povídali o tom, jaké byly reakce učitelů na seriál Ochránce, jak se dělá dobrá škola a jak se tvoří televizní seriály z prostředí školství.

Po sváteční přestávce se navíc vrátíme s novým dílem, který vyjde 10. 1. V této epizodě se budeme bavit o metodě výuky Montessori s plzeňským učitelem Dominicem Jačkou.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Snímky studentů na římse Filosofické fakulty byly přes čáru. Poslechněte si rozhovor na Radiu Wave s etikem médií Janem Motalem. Hovoří zde mimo jiné a tom, jak média zvládla o tragickém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy informovat a jestli bylo zveřejnění snímků adekvátní příležitosti. Spolu s otřesem z bezprecedentní události se v Česku rozpoutala také debata o tom, jak by v takové situaci mělo vypadat správné redakční chování a jak s citlivými materiály například z masové střelby do budoucna nakládat.

Žijete přítomni v reálném světě, nebo jste uvězněni v sociálních sítích? Podívejte se na video, které ilustruje rozdíly mezi reálným světem a světem, ve kterém žije vaše virtuální já, světem, kde se můžete prezentovat dle svého gusta. Nejen s mladšími dětmi tak můžete začít debatu o sebeprezentaci na sociálních sítích a problematice negativního či přehnaně pozitivního sebeobrazu.

Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také tipy na nejrůznější online nástroje, které můžete využít v hodinách či stručné návody - například se dozvíte, jak mluvit s lidmi, kteří věří konspiračním teoriím či jak nenaletět na online bazarech.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje co nejklidnější vstup do nového roku a spoustu úspěchů nejen ve výuce.