Fak(e)tický duben

Fak(e)tický duben:

Milí pedagogové,

vítejte u dalšího čísla našeho newsletteru ze světa médií. Školní rok je v plném proudu a stejně jako Vy, ani my nepolevujeme v našich vzdělávacích aktivitách! Kromě workshopů nabídneme po delší odmlce novou epizodu podcastu Co škola? a také jsme si pro Vás společně s iniciativou Než Zazvoní připravili soutěž! Více o soutěži a dalších novinkách se dozvíte níže. Přejeme příjemné čtení.

Soutěž s Fak(e)ticky a Než zazvoní

Společně s organizací Než Zazvoní jsme si pro Vás připravili soutěž o Slovník generace Z pro rodiče a učitele. Protože se český jazyk pomalu proměňuje a proniká do něj čím dál více anglicismů a slangů ze sociálních sítí, není na škodu se občas zjistit, co tato slova znamenají! 

Soutěž dnes spouštíme i na našem Instagramu ve stories a ze všech účastníků vybereme tři, kteří obdrží tento slovník. Po vyhodnocení soutěže všichni zúčastnění obdrží slevový kód na 15 % z ceny knihy! 

Jak se zapojit? 

Pokud chcete získat jeden z těchto slovníků, musíte správně přeložit tyto výrazy a to tak, že nám odpovíte na tento e-mail (nebo nám odpovíte na Instagramu). Příklad správného použití ve větě výhodou.

  1. Rizz

  2. Red flag 

  3. NPC 

Soutěž vyhodnotíme na konci tohoto týdne, vyhlásíme ji na Instagramu a s výherci se spojíme napřímo. Slevový kód pošleme všem dalším účastníkům.

Novinky ze světa médií

Většina Čechů neví, co to je deepfake. Znalosti pokulhávají v oblasti umělé inteligence obecně. V průzkumu odpověděly na otázku, co znamená pojem deepfake, správně pouze dvě pětiny respondentů. Většina respondentů se obává, že politici začnou nepravdivá videa využívat ve velkém. Právě kvůli nevědomosti často šíří dezinformace také samotní uživatelé.

Podle výzkumu agentury Ipsos se 63 % Čechů snaží vyhýbat zpravodajství v médiích. Zprávy jim totiž způsobují depresivní náladu. Vliv na duševní pohodu a psychické zdraví mají kromě zpravodajství také sociální sítě. Z průzkumu také vyplývá, že se většina Čechů cítí přehlcena informacemi a neví, jakému globálnímu problému věnovat pozornost.

Kam může mířit reklama generovaná umělou inteligencí? Bez regulace se trend může vymstít. Podle analýz by do dvou let mělo být až 30 % reklam generováno synteticky. Mezi významné firmy, které už ve svých kampaních využily uměle generovanou reklamu patří například Volkswagen, Coca-Cola nebo mobilní operátor Orange. Více o tématu se dozvíte ZDE.

Podcast Fak(e)ticky

Jak se tvoří identita školy? Co mám přidávat na školní Instagram? A proč už si učitelé a žáci z generace Z či alfa nerozumí? Poslechněte si další epizodu podcastu Co škola?, ve které jsme s Kateřinou Čechovou a Karlem Komínkem, konzultanty z organizace Než zazvoní, ze všech stran a prakticky probrali školský marketing, správu sociálních sítí i to, proč vznikl Slovník generace Z pro rodiče a učitele.

Děkujeme, že jste s námi vydrželi prodlevu “ve vysílání” a těšíme se a další, již pravidelně vycházející epizody - a to každého 10. a 25. v měsíci.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Je spuštěná registrace do Týdnů mediálního vzdělávání! Máte tak možnost prohloubit své znalosti ze světa mediálního vzdělávání. Týdny mediálního vzdělávání se konají od 6. do 17. května a registrovat se mohou vyučující základních a středních škol. Registrací dostanete možnost zúčastnit se celodenní vzdělávací akce, získat materiály do výuky nebo si poslechnout diskuzi s novináři.

Z TikToku na Balkáně se podle analýzy stal nástroj k ponižování žen a dívek. Poslechněte si text o analýze, kterou provedla nevládní organizace Balkan Investigative Reporting Network. Děním Vás provede reportér podcastu Vinohradská 12, Matěj Skalický. Takzvaný “slutshaming” je založen na vzhledu a skutečném nebo domnělém sexuálním chování.

Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také tipy na nejrůznější online nástroje a zajímavosti.

Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.