Fak(e)tický březen

Milí pedagogové,

vítejte u dalšího čísla našeho Fak(e)tického newsletteru v roce 2024! Máme skvělé zprávy, i letos se díky grantu O2 Chytrá škola budeme moci podívat do škol, které si zažádaly o finanční pomoc na programy nejrůznějších organizací. Pokud jste o grantu dosud nevěděli a zaujal Vás, je ideální čas mrknout se na příslušný web a zamyslet se nad případnou žádostí do příštího roku. Stále si nás však můžete objednat i “jen tak” - tedy mimo nějaké větší programy. Pokud Vás zaujal kterýkoliv z nabídky našich workshopů, napište nám a my přivezeme mediální výchovu i do Vaší třídy nebo sborovny!

Jak těžké je vymámit heslo od umělé inteligence?

Výraz “prompt injection” se používá pro typ příkazu, který dané umělé inteligenci (která funguje na bázi velkého jazykového modelu - LLM) mění kód a tím pádem také chování. Zkrátka popisuje to, že nutíte AI udělat něco, co nechce - o což se snaží zejména hackeři nebo naopak testeři. Jak to ale dělají? Ve hře s Gandalfem je Vaším úkolem zadat příkaz tak, abyste od Gandalfa získali jeho tajné heslo a tím pádem ho “hackli”. Má několik čím dál tím těžších úrovní, které by mohly třeba na informatice zaujmout a “challengnout” leckterého malého logika.

Novinky ze světa médií

Navštivte festival umění a kreativity. Festival se v letošním roce zaměří na pestrost přístupů a rozvoj kompetencí v kreativním učení. V různých formátech bude rozebírat aktuální témata wellbeingu, digitálního světa, duševního zdraví a rozvoje osobnosti. V rámci festivalu proběhne také konference pro pedagogy zaměřená na digitální technologie a wellbeing.

Manipulátoři a dezinformátoři strašili před mobilizací českých mužů. Je to však “čistá halucinace”. Dezinformací o tzv. doktríně Steel rose se začala více zaobírat OVĚŘOVNA serveru iRozhlas. Podle autorů článku z iRozhlasu je zpráva čistý výmysl neopírající se o žádnou další zprávu a nedá se tak označit ani za dezinformaci, nýbrž za halucinaci. Dezinformátoři (či halucinátoři?) strašili například odchodem statisíců mužů na frontovou linii a nucenou prací žen.

Český rozhlas zavádí pravidla pro umělou inteligenci. Nová pravidla mají zdůrazňovat efektivitu a etické standardy novinářské práce. Součástí pravidel je definice několika hlavních principů přístupu k AI. Mezi takové přístupy patří například transparentnost, osobní odpovědnost, společenská odpovědnost a bezpečnost dat. Více o nových pravidlech se dozvíte ZDE.

Podcast Fak(e)ticky

Nebojte se, podcast neskončil, jen nestíháme stříhat! Ale blýská se na lepší časy a již brzy se můžete těšit na “obnovení provozu”. Do té doby si můžete poslechnout archivní epizody (které jsou ale tematicky stále relevantní) nebo nám napsat, koho a na jaké téma byste si chtěli poslechnout a máme ho pro Vás vyzpovídat! Návrhy můžete posílat skrze e-mail ale třeba i přes zprávy na našem Instagramu.

Na vyplnění čekání mezi epizodami doporučujeme k poslechu například epizodu s Monikou Stehlíkovou, se kterou jsme se bavili o tom, jak pracovat s nadanými dětmi. Dohromady jsme však nahráli již 26 dílů se širokou škálou hostů, takže věříme, že si každý najde to své.

Fakticky nabízíme ve Fak(e)ticky

Naše nabídka stále obsahuje tři workshopy pro studenty základních i středních škol:

  • Média a dezinformace

  • Kritické myšlení a schopnost argumentace

  • Sociální sítě a kyberšikana

Jsme ale schopni vymyslet i mnohé další programy, mimo jiné jsme například nedávno v dětských domovech na jejich vlastní požadavek realizovali úspěšná setkání na téma Předsudky.

Vzdělávání pro učitele:

  • Pozvat si nás můžete i na školení pro pedagogy. Pobavíme se o tom, co je to mediální výchova, jak ji propojit s dalšími předměty, jaká rizika a příležitosti skrývají sociální sítě, ale také o tom, jak diskutovat a argumentovat. Součástí jsou konkrétní tipy, nástroje a vytvořené hodiny z naší připravované koncepce mediální výchovy pro základní školy.

Vzdělávání pro firmy:

  • Nabízíme workshopy i mimo sektor školství. Pokud máte pocit, že by se osvěžení mediální gramotnosti hodilo také pro váš pracovní tým, ať už se pohybuje v jakémkoli odvětví, jsme připraveni Vám pomoci. Ukážeme, jak pracovat s informacemi, nepodléhat dezinformacím a jak se vyhnout argumentačním faulům.

Rádi byste alespoň okrajově vyučovali mediální výchovu i ve vaší třídě? Prohlédněte si materiály na našich webových stránkách. Nabízíme spoustu návodů a cvičení, díky kterým můžete pomoci rozvíjet své žáky v mediální výchově. Chybí vám nějaké konkrétní téma nebo potřebujete ve výuce mediální výchovy poradit? Napište nám, rádi pomůžeme.

Fak(e)ticky doporučujeme

Otestujte si svou mediální gramotnost. Rozeznáte, zda se jedná o clickbait? Víte, co to jsou cookies a jak funguje personalizovaná reklama? Technologie jdou rychlým tempem vpřed a umět se orientovat na internetu je čím dál náročnější. Vyzkoušejte si v kvízu od serveru Aktuálně, jak na tom jste s mediální gramotností.

Jak velkou hrozbou je rozšíření deepfake videí a dokážeme je rozeznat od videí reálných? Poslechněte si epizodu podcastu Vinohradská 12, ve které se moderátor Matěj Skalický baví na téma deepfake s Janou Magdoňovou, spoluautorkou pořadu Antivirus, který je zaměřen na technologie a bezpečnost na internetu.

Sledujte nás na Instagramu! Kromě novinek z médií a nových epizod podcastu zveřejňujeme také tipy na nejrůznější online nástroje a kvízy týkající se umělé inteligence, technologií a nových trendů. Vyzkoušejte si například, zda rozumíte slovníku generace Z!

Tým Fak(e)ticky Vám přeje krásný den.